Denník N

Ekonomický newsfilter: Dve dobré správy pre ekonomiku a jedna menej dobrá pre veľkú časť voličov

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

presvedčivé víťazstvo programových populistov vo voľbách prinieslo hneď dve dobré správy pre slovenskú ekonomiku.

Prvá je, že Hlas ako neoficiálny víťaz volieb si môže vyberať až zo štyroch variantov možnej koalície. To zvyšuje šance, že vládu zostaví a Slovensko bude mať na budúci rok riadny rozpočet. Pretože v hre sú aj horšie scenáre vrátane toho, že ekonomika utrpí šok, ak by sme po zatiahnutí dlhovej brzdy museli hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom, čo by znamenalo prepad do hlbokej recesie.

Druhou dobrou správou je zodpovednejšia rétorika strán, ktoré zrejme zohrajú dôležitú úlohu v povolebných rokovaniach.

S tým súvisí tretia správa, a tá už nie je až taká dobrá pre voličov, ktorí uverili predvolebným sľubom Smeru, Hlasu, SNS alebo OĽaNO. „Ich život sa nezlepší a sklamanie zažijú možno ešte rýchlejšie ako po voľbách v roku 2020,“ napísal v jednom z prvých povolebných komentárov kolega Konštantín Čikovský.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1130 slov, prečítate ho za necelých 5 minút. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Pellegrini má silnú rokovaciu pozíciu, aby sa pokúsil o vládu podľa svojich predstáv

Keďže v sobotňajších voľbách Hlas Petra Pellegriniho získal v parlamente takmer 15 percent a 27 mandátov, bez jeho strany nie je možná žiadna koalícia. Naopak, môže pri rokovaniach ťažiť z toho, že za každého z ďalších možných partnerov alternatíva existuje.

Predvolebné porovnávanie programov (aj tutu)

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie