Denník N

Prvá zaťažkávacia skúška pre novú vládu bude rozpočet, hovorí šéf vládnych analytikov (+ podcast)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Verejné financie sú dnes v takom stave, že už aj dosiahnuť to, aby náš dlh nerástol, bude stáť veľa úsilia, hovorí riaditeľ Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií Juraj Valachy.

Politici podľa neho musia prísť s uveriteľným plánom na ozdravenie verejných financií, aby boli investori ochotní Slovensku požičať peniaze. Bez nich by sme nevedeli splatiť staré pôžičky a ešte by sme si museli požičať na nový dlh.

„Finančné trhy majú veľkú silu a veľmi rýchlo vedia nastaviť zrkadlo, či už dobrému, alebo zlému stavu verejných financií,“ varuje.

V rozhovore ešte vraví:

  • prečo ukázali scenár, čo by znamenal vyrovnaný rozpočet v roku 2024 pre ekonomiku;
  • či by pri postupnom ozdravovaní rozpočtu naša ekonomika rástla;
  • ako rýchlo vedia predstaviť novú prognózu už podľa cieľov novej vlády.

Roky sa pohybujete v komunite analytikov a investorov. Skúste si predstaviť, čo znamená výsledok slovenských volieb pre nich. Predpokladám, že poviete, že samotný výsledok nie je rozhodujúci, ale dôležité je, aká bude nová vláda a aký bude mať program?

Dnes vieme povedať, že je potrebné zložiť koalíciu z viacerých strán, v hre je v zásade niekoľko možností. Veľmi bude záležať na tom, aká koalícia vyjde a aké ekonomické zmeny chce robiť v krajine. Z pohľadu ministerstva financií treba veľmi urýchlene pripraviť rozpočet na budúci rok, to bude prvá zaťažkávacia skúška, po ktorej hádam budeme vidieť, ktorým smerom chce vláda riadiť verejné financie v ďalších rokoch. Odpoveď na to, akým smerom sa budú vyvíjať verejné financie, budeme vedieť veľmi rýchlo, rádovo v týždňoch.

Podľa ekonóma Vladimíra Baláža Európska únia nedopustí, aby sa kdesi pod Tatrami zjavilo ďalšie Grécko. Má nastavané preventívne a nápravné pravidlá hospodárenia s verejnými financiami. Je toto teda jasne dané, že nová vláda nemá inú možnosť, než konsolidovať verejné financie?

Otázka má jednoznačnú odpoveď

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

eNkonomika podcast

  • Podcast eNkonomika pripravuje Denník E, prístupný je exkluzívne v predplatiteľskej aplikácii a na webe Denníka N
  • Zapnite si odber témy Enkonomika, emailom a notifikáciou na mobil budete dostávať informácie o nových vydaniach
  • Vyskúšajte aj ďalšie podcasty denníka N

Inflácia

Ľudovít Ódor

Rozhovory

Rozpočet a dlh

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie