Denník N

Sociálna poisťovňa oznamuje podnikateľom, aké odvody budú platiť od októbra

Ilustračné foto – Wikipédia
Ilustračné foto – Wikipédia

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Povinné poistenie vzniká od 1. októbra podnikateľom, ktorí mali vlani príjem z podnikania vyšší ako 7 266 eur.
  • Do Sociálnej poisťovne bude posielať SZČO od januára každý mesiac 216,13 eura, do zdravotnej 91,28 eura.

Živnostníci a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktorí si odložili daňové priznanie do konca júna, dostanú zo Sociálnej poisťovne do 23. októbra oznámenie o tom, aké odvody budú v nasledujúcom období platiť.

Dozvedia sa, či im od 1. októbra vzniklo, zaniklo alebo naďalej trvá povinné sociálne poistenie. Zároveň v liste nájdu aj informáciu o svojom vymeriavacom základe a výške poistného. To treba zaplatiť vždy do ôsmeho dňa v mesiaci.

List od poisťovne dostane vyše 74-tisíc SZČO. Minimálne odvody platí približne 80 percent z nich.

Najvyšší počet oznámení (vyše 53-tisíc) pošle Sociálna poisťovňa tým, ktorým sa na základe odložených daňových priznaní za uplynulý rok zmenil vymeriavací základ pre platbu poistného.

Tých, ktorým vznikne povinnosť platiť odvody, je 18-tisíc. Takých, ktorým táto povinnosť k 30. septembru zanikla, je 3 186.

Kto musí platiť odvody

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Dane a odvody

    Ekonomika, Slovensko

    Teraz najčítanejšie