Denník N

Ekonomický newsfilter: Povolebný pokoj na finančných trhoch neznamená, že Ficovi sa prepečie ďalšie rozhadzovanie 

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

víťaz volieb Robert Fico dostal včera od prezidentky 14 dní na zostavenie vlády pod vedením Smeru. Naši kolegovia z domácej redakcie zistili, že šance na koalíciu s KDH sú minimálne, takže mu zostáva rokovať len o spojení s Hlasom a so SNS. Je to scenár, ktorý Citigroup nazvala najhorším možným pre verejné financie.

Obavy o rozpočet by boli namieste aj pri menej toxickej zostave, napriek tomu sa rizikové prirážky slovenských dlhopisov po voľbách nezvýšili, naopak, v prvý deň mierne klesli. Finančné trhy boli totiž na možnosť Ficovho návratu nachystané.

Neznamená to však, že mu budú tolerovať, ak nepredstaví uspokojivý plán, ako rozpočtový deficit za štyri roky radikálne znížiť. Pokoj na finančných trhoch môže byť iba dočasný.

Dnešný Ekonomický newsfilter má necelých 950 slov, prečítate ho za 4 minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1. September bol pre akcie mizerný mesiac

Oživenie na akciových trhoch sa v septembri zastavilo, spôsobili to centrálne banky, ktoré dali jasne najavo, že úrokové sadzby tak skoro znižovať nebudú. Dlhodobých investorov, napríklad ľudí, ktorí si sporia na dôchodok, by to však od ďalšieho nákupu akcií nemalo odradiť, radia experti na financie.

Kľúčový americký index S&P 500 stratil

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie