Denník N

Graf dňa: Ľudia pre vysoké ceny prestávajú platiť účty, úverov sa to netýka

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Tri štvrtiny ľudí na Slovensku aj v Európe si z výplaty nič neušetrí a mnohí ešte aj míňajú úspory, tvrdí prieskum spoločnosti Intrum.
 • Tých, čo neplatia svoje účty načas, pribudlo, takúto skúsenosť má každý štvrtý.

Vysoká inflácia zasiahla hlboko do peňaženiek európskych aj slovenských domácností a ich platobná morálka sa kazí. Hoci to na splácaní bankových úverov vôbec nevidno, čoraz viac ľudí prestáva platiť včas svoje účty.

Za posledných 12 mesiacov sa omeškala s platbou nejakej faktúry alebo účtu až štvrtina ľudí, kým pred rokom ich bolo 19 percent, ukazuje Graf dňa z údajov spoločnosti Intrum, ktorá sa zaoberá správou a vymáhaním pohľadávok. Pribudli najmä tí, čo neplatia dve až štyri pohľadávky. Slovákom pritom výdavky na energie z veľkej časti dotuje vláda, vďaka čomu zdražovanie nepocítili naplno.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Graf dňa

  Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

  Investovanie a úvery

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie