Denník N

Ekonomický newsfilter: Medzi ekonomickými odborníkmi možnej koalície sú najmä bývalí ministri zaťažení kauzami

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

predseda Hlasu Peter Pellegrini síce včera pripustil možnosť štvorkoalície s Progresívnym Slovenskom, ale až keď zlyhajú rozhovory so Smerom. Základným scenárom zostáva koalícia Smeru, Hlasu a Slovenskej národnej strany.

Táto trojica možno bude musieť riešiť zásadné ekonomické výzvy na čele s potrebou razantne znížiť rozpočtový deficit. Žiadna z nich však nemá ekonomického experta magnitúdy napríklad Ivana Mikloša. Na druhej strane, medzi menami, ktoré prichádzajú do úvahy na ekonomické posty vo vláde, sú ľudia spätí s kauzami predošlých smeráckych vlád. Najlepšie z toho vychádza Hlas, ktorý má aspoň Tomáša Druckera a aj nové neopozerané meno, 37-ročného Kamila Šaška.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1500 slov, prečítate ho za 6 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Favorizovaná koaličná trojica odborníkmi na ekonomiku neoslňuje

Hospodárska politika budúcej vlády bude závisieť aj od ľudí, ktorí ju budú vo vládnych pozíciách formovať. Napríklad minister financií v dvoch vládach Smeru Peter Kažimír mal takú autoritu, že sa mu podarilo stopnúť viaceré škodlivé nápady, s ktorými prichádzalo populistické krídlo strany alebo koaličná Slovenská národná strana.

Ku kormidlu zatiaľ smeruje trojica Smer, Hlas a SNS. Strany nemajú tieňových ministrov pre jednotlivé rezorty, a preto je ťažké odhadnúť, kto by kľúčové pozície v novej vláde zastával.

Denník E sa však bližšie pozrel na osem ľudí, ktorí sa za tieto tri strany vyjadrovali k ekonomickým témam alebo v príslušných rezortoch pôsobili v minulosti. Je medzi nimi jediná žena – Gabriela Matečná zo SNS.

Takmer všetci sú známe postavy a často sa s nimi spájajú významné korupčné kauzy. Neprekvapí, že relatívne najkompetentnejšie z trojice strán vychádza

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie