Denník N

Nová vláda zasadne pri prázdnom stole

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Vláda z roku 2020 nás rýchlo presvedčila, že nestačí byť čestný – treba aj niečo vedieť.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Autor je ekonóm, Prognostický ústav SAV

Po každých voľbách počúvame zapálené diskusie o tom, ako nová vláda zmení Slovensko k lepšiemu alebo k horšiemu. A čo vlastne môže a čo určite musí urobiť?

Slovensko patrí k najmenším a najchudobnejším krajinám Európskej únie. Pri všetkom rešpekte k dobrým (aj zlým) vlastnostiam slovenských premiérov a ministrov: nie sú to oni, ktorí rozhodujú o skutočne dôležitých veciach. Vojny, invázie, ekonomické krízy, stagnácia, inflácia, ale aj vedecký a technický pokrok či ekonomická a politická integrácia Európy k nám prišli vždy zvonku. Nebýva to tak, že európsky vlak ťahá večne sa kaziaci slovenský rušeň. Dobrá vláda bola tá, ktorá dokázala naskočiť do (často posledného) vagóna. Tie menej chápavé zostali sedieť v poli a vysvetľovali voličom, ako si okolo seba postavíme plot a tie zlé veci sa nás nedotknú.

V akom teréne sa teraz nachádzame? Ide o zmes dobrých a menej dobrých správ. Pandémia odchádza (podľa všetkého) do histórie. Inflácia, vyvolaná dozvukmi pandémie a vojny na Ukrajine, postupne vyšumieva. Samotná vojna sa mení na opotrebovací konflikt. Globálny obchod si našiel nový stav rovnováhy. Slovenská montážna dielňa bude montovať veľa elektromobilov a posielať ich v stále väčšej miere najmä do západnej Európy. To je veľmi dôležité, pretože Slovensko vyváža 100 percent svojho hrubého domáceho produktu. Keď má svetová ekonomika vážny problém, naše montáže linky stoja a výplaty tiež.

Napriek lepšiemu stavu vonkajšieho prostredia nebude situácia novej vlády jednoduchá. Odstupujúci koaličný zlepenec zanechal Slovensko v zlom stave. Rozhádaní koaliční partneri sa zhodli iba na jednom: ako zaplaviť budúcich voličov čo najväčším množstvom darčekov. Rozdávali sa rodičovské dôchodky, rodičovské bonusy, štedrá indexácia dôchodkov, dotácie na energie i znižovanie DPH na reštaurácie a šport. To všetko spôsobom „po nás potopa“. Dnes je stôl prázdny. Už včera sme zjedli to, čo sme mali na pozajtra. Vláda z roku 2020 nás rýchlo presvedčila, že sú veci omnoho horšie ako korupcia: neschopnosť a amaterizmus pri riadení štátu. Nestačí byť čestný, treba aj niečo vedieť.

Nová vláda bude musieť riešiť najprv akútne problémy. Napríklad ikstýkrát zachrániť kolabujúce zdravotníctvo. A zároveň pritiahnuť uzdu a skresať niektoré neudržateľné výdavky. Napríklad príliš štedrú

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Rozpočet a dlh

    Voľby 2023

    Ekonomika, Komentáre

    Teraz najčítanejšie