Zahrajte sa na ministra financií: vládni analytici pripravili rozpočtovú kalkulačku

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Ministerstvo financií zverejnilo rozpočtovú kalkulačku, v ktorej si môže každý vyskladať konsolidáciu verejných financií podľa svojich predstáv. Môžete sa zahrať na ministra financií, odkazujú analytici rezortu.
„Pripravili sme webovú aplikáciu, prostredníctvom ktorej sa môžete aj vy pokúsiť rozlúsknuť naše dilemy vo verejných financiách,“ povedal minister financií Michal Horváth. Ľuďom to má priblížiť proces tvorby rozpočtu.

Najprv sú tam základné informácie, v akom stave sú naše verejné financie. Napríklad to, že ak budúca vláda nič neurobí, v ďalšom roku rozpočtový deficit prevýši 6 percent. Taký bude aj v tomto roku. Zároveň slovenská populácia starne, čo celú situáciu v nasledujúcich rokoch zhorší a dlh nám bude prudko rásť.
V aplikácii si následne môžete zvoliť vlastné tempo ozdravenia verejných financií alebo ich ozdraviť podľa návrhu úradníckej vlády, prípadne podľa výdavkových limitov. Kalkulačka vám vyráta, v akej výške musíte zostaviť konsolidačný balíček.

Podľa Ódorovej vlády by ďalšia garnitúra mala v najbližších troch rokoch ušetriť viac ako 6 miliárd eur (5 percent HDP), ak chceme, aby sa rast nášho dlhu zastavil.
Následne si ešte určíte rozpočtové priority, napríklad zvýšenie platov učiteľov, dodatočné investície do rekonštrukcie nemocníc, čo výdavky rozpočtu zvyšuje. Čím viac priorít si vyberiete, o to viac budete musieť šetriť inde.
Potom už zostavujete konsolidačný plán z opatrení na príjmovej a výdavkovej strane rozpočtu. Môžete vyberať z konsolidačného menu, ktoré Ódorov kabinet pripravil pre budúcu vládu. Ide o stovku opatrení za takmer 10 miliárd eur, ktoré sa týkajú mnohých rozpočtových položiek.
Môžete zvyšovať zdanenie negatívnych externalít, napríklad viac zdaniť alkohol, tabak, zaviesť daň z cukru či viac zdaniť autá podľa emisií CO2. Môžete zvýšiť základnú sadzbu DPH o jeden až tri percentuálne body, čo by prinieslo najvyššiu sumu, viac zdaniť nehnuteľnosti či znížiť paušálne výdavky pre živnostníkov. Môžete znižovať sociálne dávky, ale aj rôzne štátne dotácie.
Na záver uvidíte, ako rýchlo by sa pri vami zvolených opatreniach znižoval deficit a akým tempom by rástol dlh krajiny.
Ako si budovať hlboké vzťahy bez osamelosti? Kúpte si knihu Umenie blízkosti – rozhovory Moniky Kompaníkovej s psychológom Jánom Hrustičom.
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].