Denník N

Končiaci agrominister: Potravinová pomoc pre najslabších nám vyšla na 80 miliónov. No schváliť ju musí nová vláda (+podcast)

Jozef Bíreš. Foto - TASR
Jozef Bíreš. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Medzi najvyššie priority nového ministra pôdohospodárstva, ktorý vzíde z novej vládnej koalície, musí patriť aj to, aby sa do rezortu opäť nevrátili podvody a krádeže. Svojmu nástupcovi to odkazuje končiaci agrominister úradníckej vlády Jozef Bíreš.

Pôdohospodárska platobná agentúra, ktorá poskytuje agrodotácie, si pritom účinné mechanizmy proti podvodom už vybudovala. No Slovenský pozemkový fond spravujúci štátnu pôdu aj pôdu neznámych vlastníkov ešte stále voči podvodom dobre utesnený nie je, hovorí minister. V jeho ozdravení musí nová vláda pokračovať.

Rovnako opisuje aj to, ako by mohol štát pomôcť sociálne najslabším s drahými potravinami. Súčasný kabinet už vytypoval okruh ľudí, ktorí by na pomoc mali mať nárok, a vyčíslil aj jej náklady. Rozhodne však až budúca vláda, pripomína Bíreš.

Z podcastového rozhovoru s končiacim ministrom sa tiež dozviete:

 • Ako by mali byť ošetrené zákazy dovozov potravín z Ukrajiny, aby nevyústili do obchodných sporov medzi oboma krajinami.
 • Ako vidí ďalší vývoj cien potravín.
 • Ako by mal farmárom pomôcť nový rizikový fond na odškodňovanie po klimatických katastrofách.
 • Ako vidí svoju budúcnosť po skončení úradníckej vlády.

Ako hodnotíte víkendové voľby? Máme sa po nich obávať napríklad o nutnú konsolidáciu narušených verejných financií či odklonu od prozápadnej politiky voči výbojnému Rusku? 

Voľby boli demokratické a aj 68-percentná účasť bola pomerne vysoká. Ľudia vyjadrili svoje želania. Teraz je dôležité, ako sa poskladá vláda a ako bude Slovensko napredovať. Čo sa týka konsolidácie, naša úradnícka vláda sa tým zaoberá od začiatku. V mojom rezorte sa od môjho nástupu financie využívali efektívne a všetko sme kontrolovali. Tiež počítame s tým, že k istej konsolidácii príde, aj keď na pôdohospodárstve zároveň prostriedky už dlhodobo chýbajú.

Za poslednej vlády Smeru a SNS, ktorej znovuvytvorenie je vysoko pravdepodobné aj teraz, sa v rezorte pôdohospodárstva diali veľké podvody a za poskytovanie agrárnych eurofondov aj za reštitučné navracanie pôdy sa pýtali úplatky. Majú už teraz Pôdohospodárska platobná agentúra aj Slovenský pozemkový fond vnútorné procesy nastavené inak alebo sa časy Dobytkára môžu zasa rýchlo vrátiť?

Dôležité je, že platobná agentúra už za môjho predchodcu získala z Bruselu opätovne akreditáciu. A aj za môjho pôsobenia som sa predstaviteľov Európskej komisie snažil vždy utvrdiť, že agentúra je transparentná, dotovanie je pod kontrolou a hlavne kontrola cez digitalizáciu procesov sa posunula neskutočne dopredu. Aj posledné dotácie, ktoré sme odobrili pre pestovateľov obilia v dôsledku vojny na Ukrajine, sme už poskytli tak, že žiadatelia vôbec nemuseli podávať žiadosti. Všetky údaje o tom, kto má právo na tieto dotácie, boli vytiahnuté z databáz.

Iná situácia však je na

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Agro

  eNkonomika podcast

  • Podcast eNkonomika pripravuje Denník E, prístupný je exkluzívne v predplatiteľskej aplikácii a na webe Denníka N
  • Zapnite si odber témy Enkonomika, emailom a notifikáciou na mobil budete dostávať informácie o nových vydaniach
  • Vyskúšajte aj ďalšie podcasty denníka N

  Kauza Dobytkár

  Ľudovít Ódor

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie