Denník N

Vaše účty za elektrinu môže platiť slnko. Poradíme, ako si vybrať fotovoltický systém

Ilustračné foto - JumpStory
Ilustračné foto – JumpStory

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ak ste sa rozhodli investovať do fotovoltiky napríklad aj preto, lebo počítate s dotáciou z programu Obnov dom, ktorá vám naň zníži náklady, mali by ste v prvom rade poznať celkovú ročnú spotrebu elektriny vo svojej domácnosti.

Matej Veverka, energetický konzultant SIEA z poradenského centra Žiť energiou v Banskej Bystrici, zdôrazňuje, že dôležitý je aj vývoj spotreby počas dňa, druhy spotrebičov a možnosti, ako môže domácnosť prispôsobiť spotrebu času, keď fotovoltika elektrinu vyrába. A dôležitá je aj vízia využitia elektriny počas životnosti zariadenia.

Čo sa v článku dozviete o fotovoltike:

 • ako funguje výroba elektriny zo slnka;
 • ako by mala vyzerať predpríprava na fotovoltiku;
 • ktorý fotovoltický panel je lepší, aká je jeho životnosť a aká nákladná je údržba;
 • kedy si vybrať systém on-grid, ktorý je napojený na verejnú distribučnú elektrickú sieť, a kedy ostrovný systém off-grid;
 • koľko panelov vlastne potrebujete;
 • ako vybaviť všetky povolenia;
 • kedy sa investícia do fotovoltiky vráti.

Energetický špecialista zdôrazňuje, že pred samotnou kúpou je vhodné dať si spracovať a porovnať viaceré cenové ponuky. Dôležité je ujasniť si, či je vaša strecha prístupná a vhodná na inštaláciu fotovoltických panelov. Otázky, aká trasa je na vedenie káblov vhodná a kde umiestniť súčasti fotovoltického systému, vyriešia za vás odborníci z inštalačnej firmy.

V existujúcich domoch je v

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie