Denník N

Chceli sme pestré menu pre ľavicové aj pravicové strany, hovorí o legových kockách vládny analytik

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pretože nevieme, aká bude vláda, bolo by z našej strany veľmi nerozumné dávať do menu len opatrenia na škrtanie výdavkov, hovorí analytik Inštitútu finančnej politiky a spoluautor konsolidačného menu (kociek lega) Juraj Šuchta.

Šuchta v rozhovore vysvetľuje, ako postupovali pri príprave stovky konsolidačných opatrení pre budúcu vládu, ktoré nedávno predstavila Ódorova vláda.

V rozhovore objasňuje:

  • prečo v menu nie sú opatrenia, ktoré by tlmili korupciu;
  • ako zohľadnili adresnosť v sociálnych dávkach;
  • kedy je reálne zdaňovanie nehnuteľností podľa ich hodnoty;
  • prečo zdanenie bánk neodporúčajú ako trvalé konsolidačné opatrenie.

Podľa Ódorovej vlády by budúca vláda mala šetriť aspoň miliardu ročne, ideálne dve miliardy. Prečo toľko?

Ak s vývojom verejných financií niečo neurobíme, dlh začne už v najbližších rokoch rásť k 70 percentám hrubého domáceho produktu (HDP). Aby sme súčasný rast dlhu aspoň zastavili, musí sa deficit rozpočtu postupne znížiť približne k 2 percentám HDP. V porovnaní s očakávaným rastom deficitu na takmer 7 percent to znamená potrebu utiahnutia rozpočtu približne o 5 percent HDP. Ak to rozdelíme na tri až štyri roky, ide o jednu až dve miliardy ročne.

Čiže ak chceme zastaviť rast dlhu, treba rozpočet ozdraviť zhruba o 2 miliardy ročne?

Áno, prognózy sa ešte môžu meniť, ale nateraz to vyzerá, že každý rok treba zrealizovať dodatočné opatrenia, ktoré trvalo prinesú dve miliardy eur. Keby to bola iba miliarda, rast dlhu sa len spomalí, respektíve zastaví až o niekoľko rokov na vyššej úrovni. Stabilizácia verejných financií by sa tak musela natiahnuť až na dve volebné obdobia.

Aké kritériá a parametre ste pri tvorbe konsolidačného menu, takzvaných legových kociek vzali do úvahy?

V prvom rade sme chceli priniesť opatrenia, ktoré príliš neuškodia rastu. Už v lete sme vydali analýzu so záverom, že ekonomiku najmenej zabolí, ak sa škrtá na prevádzkových výdavkoch, znižujú sa sociálne dávky domácnostiam a dotácie firmám alebo keď sa zvyšujú nepriame dane. To neznamená, že v menu sa vôbec nedá nájsť zvýšenie priamych daní, ale je to v oveľa menšej miere.

Zároveň

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Juraj je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Dnes na dennike.sk

Ľudovít Ódor

Rozpočet a dlh

Voľby 2023

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie