Denník N

V súťaži rýchlych prstov o príspevok na obnovu domu mnohí neuspeli. Výzva sa po hodine uzatvorila

Ilustračné foto - SAŽP
Ilustračné foto – SAŽP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Majitelia rodinných domov mohli o príspevok žiadať od pondelka od 9. hodiny.
  • Štát podporí najviac 10-tisíc domácností. Maximálne sa dá získať 19-tisíc eur.
  • Okrem zateplenia a výmeny okien a dverí sa dotácia môže použiť aj na kúpu biomasového kotla, vyvložkovanie komína, batériové úložisko k fotovoltike či projekt protipožiarnej ochrany.

Elektronický formulár zverejnený na stránke Obnov dom museli majitelia domov vyplniť čo najskôr. Štát totiž podporí najviac 10-tisíc domácností, pričom na výzvu vyčlenil 190 miliónov eur. Predchádzajúca tretia výzva trhala rekordy a rovnaký limit 10-tisíc žiadostí sa naplnil za štrnásť hodín.

Slovenská agentúra životného prostredia s problémami dnes spustila štvrtú výzvu programu Obnov dom. V pondelok o 9. hodine sa začali preteky v „rýchlosti prstov“.

Desať minút po 10. hodine sa limit 10-tisíc žiadostí minul. Slovenská agentúra životného prostredia, ktorá má program Obnov dom na starosti, nám potvrdila, že systém bol testovaný opakovane a na oveľa väčšiu záťaž. Na stránku bol spustený masívny kybernetický DDoS útok, prišli milióny požiadaviek z rôznych IP adries a stránka preto padla.

Formulár žiadosti chceli čo najrýchlejšie vyplniť tisíce ľudí. Nám sa ho podarilo otvoriť po desiatich minútach. Čitatelia nám písali, že sa ho snažili vyplniť aj štyrikrát, po prvom kroku im však formulár vypadol.

„Formulár sa vypĺňal v piatich krokoch a každý sa posielal na server a náhodne to padalo po každom kroku, čiže dostať sa na koniec formulára sa zdalo prakticky nemožné. Po každom resete to vrátilo na krok 1. Našťastie mi browser ukladal históriu vypĺňania, čiže formulár som nemusel prepisovať päťdesiatkrát. Pred 10. hodinou problémy prestali a žiadosť sa mi podarilo odoslať,“ opísal nám skúsenosti s vypĺňaním elektronického formulára čitateľ Peter.

Erik vypĺňal formulár pre 77-ročnú tetu. Hovorí, že server padal agentúre do 9.50. „Bez prístupu copy & paste by bol problém vyplniť ho.“

Myslí si, že, formulár je zbytočne veľmi komplexný. Napríklad vyplniť treba mnoho údajov o rodičoch všetkých spoluvlastníkov. Ak má dom troch spoluvlastníkov, vyplnenie formulára to veľmi zdržuje. „Spočítal som to a musel som vyplniť alebo zaškrtnúť 104 políčok.“

Ďalšiemu čitateľovi Radovi sa formulár vyplniť a poslať nepodarilo.

„Od 9.00 do 10.00 bol server nedostupný, o 10:16 po vyplnení formulára v kroku 1 moju žiadosť systém odmietol pre vyčerpanie počtu záujemcov.“

Rado nerozumie, prečo podávanie žiadosti fungovalo práve takto. „Spôsobom simulácie radu na mandarínky pred zelovocom. Aj tak treba poslať papierovú žiadosť spolu s prílohami do 90 dní. Tento ranný nácvik vlastne slúžil len na získanie dvoch unikátnych identifikátorov žiadosti.“

Čitateľ Tibor nám potvrdil, že webstránka obnovdom.sk namiesto toho, aby o 9.00 nahodila link na formulár, prestala odpovedať a ďalej odpočítavala čas. Následne prestala komunikovať – asi pod náporom tisícov prístupov.

„Domnievam sa, že to nebolo otestované na príliv tisícok žiadostí súčasne. Nemyslím si, že by to mal byť problém softvéru či hardvéru. Len treba rozšíriť vstup do siete a následne otestovať odpovedajúce servery na danú záťaž.“

Tibor musel zadať prvú stranu formulára asi 10-krát (takisto mu pomohla história prehliadača). Skúšal dva prehliadače; lepšie oproti Googlu Chrome mu fungoval Firefox.

„Pre nie IT ľudí to muselo byť frustrujúce a nie dobre zvládnuté,“ dodal Tibor.

„Uvedomujeme si, že záujem ľudí prevyšoval kapacitné možnosti výzvy, preto po uzatvorení výzvy okrem 10-tisíc úspešných žiadateľov vidíme aj frustráciu na strane tých, ktorým sa do výzvy prihlásiť nepodarilo. Žiadatelia, ktorí mali pripravené dokumenty ako energetický certifikát alebo projektové hodnotenie domu, sa nemusia obávať, že si ich vybavovali zbytočne. Agentúra pripravuje ďalšiu výzvu v roku 2024,“ uviedol Matej Kerestúr, generálny riaditeľ agentúry.

Celkovo sa má z programu Obnov dom zrekonštruovať 25-tisíc rodinných domov. Na rok 2024 sú plánované ďalšie výzvy, avšak s menším rozsahom. Zároveň bude v roku 2024 spustená aj schéma čiastkovej obnovy pre občanov ohrozených energetickou chudobou, ktorá bude vo svojej pilotnej fáze financovaná z kapitoly REPowerEU plánu obnovy.

Výška dotácie sa nemení

Výška podpory v štvrtej výzve ostáva nezmenená. Majiteľ domu môže získať najviac 15-tisíc eur, ak rekonštrukciou ušetrí 30 až 60 percent energie, alebo 19-tisíc eur pri úspore viac ako 60 percent.
V prípade predloženia žiadosti o platbu do 31. októbra 2024 môže príspevok na obnovu dosiahnuť až 80 percent celkových oprávnených výdavkov, po tomto dátume 75 percent.

Zároveň sa musí spraviť aspoň jedna z investícií zo skupiny opatrení A (zateplenie, výmena okien, dverí). Výdavky zo skupiny A musia tvoriť aspoň 25 percent z celkových výdavkov.

Pozor, dotácia sa nevzťahuje na vybudovanie nadstavby alebo prístavby ani na zobytnenie podkrovia alebo suterénu. Opatrenia zo skupiny B (tepelné čerpadlo, fotovoltické panely a batériové úložisko, solárne kolektory) sú voliteľné.

Novinky výzvy

Majitelia budú môcť v tejto výzve čiastočne financovať aj inštaláciu biomasového kotla, vyvložkovanie komína či batériové úložisko k fotovoltike. Agentúra preplatí aj projekt protipožiarnej ochrany.

V novej výzve boli doplnené aj jednotkové ceny pre vytvorenie akumulačnej nádrže na vodu úpravou existujúcej stavby – napríklad nepoužívaného septiku.

Ako sa zmenili podmienky

O príspevok môže žiadať vlastník či spoluvlastník rodinného domu postaveného pred rokom 2013.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Pomoc ekonomike

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie