Denník N

Ekonomický newsfilter: Útok Hamasu na Izrael môže rozkolísať finančné trhy

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

finančné trhy čaká ďalší búrlivý týždeň. Víkendový útok teroristov z Pásma Gazy na Izrael vyvolal obavy z nestability na Blízkom východe, ktorá by mohla zvýšiť ceny energií a odrádzať investorov od rizikových aktív.

Akcie v celom regióne v nedeľu padali, najviac stratil izraelský index TA-35, ktorý sa prepadol o viac ako 6 percent. Straty zaznamenali aj akciové trhy v Saudskej Arábii, Katare či Egypte, kde k negatívnej nálade prispel aj útok na izraelských turistov, ktorý si vyžiadal tri obete, píše Bloomberg.

Či sa nákaza rozšíri ďalej, ukáže dnešné obchodovanie. Dôležité bude najmä to, či sa konflikt prenesie do celého regiónu, čo by určite vyhnalo ceny ropy výrazne nahor.

Prvý Ekonomický newsfilter týždňa má zhruba 1200 slov, na prečítanie potrebujete 5 minút. Pripravil ho Radoslav Tomek.


1. Vláda potichu schválila vyše 300 miliónov pre všetky tri zdravotné poisťovne

Dva dni pred voľbami rozhodlo ministerstvo financií o tom, že zdravotné poisťovne dostanú od štátu dodatočných 316 miliónov eur. Rozdelia si ich všetky tri, najviac, zhruba 55 percent celkovej sumy, pripadne štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP).

O finančných problémoch zdravotných poisťovní sa diskutuje už mesiace. Rozhodnutie sa však udialo neobvykle potichu. Ministerstvo zdravotníctva, ktoré o peniaze požiadalo, sumu potvrdilo s tým, že o podrobnostiach bude informovať tento týždeň.

Všetky tri zdravotné poisťovne boli ku koncu júna

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie