Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Za Radičovej vlády maséra Kostku testovali, za Fica ho štát dotoval štyrmi spôsobmi

Fico a jeho asistentka Trošková pri návšteve vojenského podniku v Trenčíne 2. marca 2015. Foto N - Tomáš Benedikovič
Fico a jeho asistentka Trošková pri návšteve vojenského podniku v Trenčíne 2. marca 2015. Foto N – Tomáš Benedikovič

Tak ako musel Robert Fico pred voľbami v roku 2010 vysvetľovať, prečo dal zo svojej rezervy 17-tisíc eur fitneske Eve Martinkovej, ktorá si za to kúpila aj nové nechty, tak musí teraz vysvetľovať, prečo podporil maséra Pavla Kostku. Tentokrát však ľudia Smeru pomohli masérovi k výrazne vyššej sume v miliónoch eur.

Premiér dal Kostkovi 20-tisíc eur, hoci zisk jeho firiem sa už v roku 2014 blížil k miliónu eur.

„Zo svojej rezervy som podporil mnohé zdravotnícke zariadenia,“ vysvetľoval v utorok na tlačovej besede premiér, akoby šlo o bežnú rutinu.

Kostka je podľa poslanca Miroslava Beblavého (Sieť) prominentným lekárom viacerých manželiek členov vlády.

Chodil k nemu napríklad minister dopravy Ján Počiatek. Fico povedal, že on k nemu nechodil. Na otázku, či tak robila jeho manželka, nereagoval. To, že by využívali jeho služby, popreli aj ďalší ministri. „Nemám problém s chrbticou,“ povedal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. „Vy ma masírujete, vaša masáž mi úplne stačí,“ poprel návštevy u Kostku aj minister vnútra Robert Kaliňák.

Video: Ako sa prezradila Ficova asistentka a čo na to Fico
autor: Tomáš Prištiak/.týždeň

Podľa zákona by mala rezerva premiéra slúžiť na „krytie nepredvídateľných výdavkov nevyhnutných na zabezpečenie rozpočtového hospodárenia alebo na krytie zníženia rozpočtovaných príjmov“.

Fico nevysvetlil, prečo ju dal práve Kostkovi. „Ide o to, aby mali ľudia možnosť lepšej zdravotníckej starostlivosti. Tieto zariadenia sú navštevované veľkým počtom pacientov,“ zdôvodňoval Fico.

Klinika má podľa premiéra 200 zamestnancov a 46-tisíc pacientov.

Kostka navyše získal viac ako pol milióna eur z eurofondov cez ministerstvo školstva. Minister Juraj Draxler povedal, že sa na to pozrie.

Veľmi rýchly štart

Kostkovej firme sa začalo výrazne dariť potom, čo do vlády nastúpil Smer. V roku 2010 jeho firma CPKSB ešte nevykázala zisk, o štyri roky už mala zisk pred zdanením takmer 800-tisíc.

Prudký rast vidno aj na vývoji tržieb. Kým v roku 2010 boli Kostkove ročné tržby menej ako 50-tisíc, v roku 2014 to už bolo takmer 1,5 milióna ročne.  Za štyri roky teda narástla na tridsaťnásobok.

Dnes má v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni zazmluvnený objem za 3 milióny eur ročne. Toto číslo vypovedá o silnom vzťahu so štátnou poisťovňou, najmä ak sa porovná s limitmi v dvoch súkromných poisťovniach. Tie síce majú dokopy len polovicu klientov v porovnaní so štátnou, no od Kostku odoberajú služby rádovo v desiatkach tisícok eur, kým štátna poisťovňa platí už najmenej dva roky v miliónoch eur.

Ako sa darilo masérskym klinikám Kostku

grafy-web

Ako túto priazeň vysvetľuje štátna poisťovňa pod kontrolou Smeru? „Súčasný rozsah zdravotnej starostlivosti zodpovedá počtu pracovísk, personálnemu obsadeniu a počtu ošetrených pacientov.“

Kostkova firma sa naozaj rozširuje. Z jedného pracoviska v Spišskej Belej už má dnes aj pobočky v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici, Žiline. Na otázku, u ktorých poskytovateľov s rovnakým predmetom činnosti si Všeobecná zdravotná objednala podobne veľké výkony, poisťovňa neodpovedala.

Špeciálny výkon

Jedným z dôvodov, prečo má Kostkova firma tak veľa peňazí z verejného poistenia, je, že dostávala dlho peniaze za špeciálny výkon – za takzvanú cielenú dlhodobú terapiu. Za jeden tento výkon dostávala jeho firma 45 eur. Malo ísť o trojhodinové procedúry.

Keď sa pýtali premiéra Fica na Kostkovu firmu, vysvetľoval to tým, že výkon zaviedol Marian Faktor (KDH), ktorý viedol štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu počas vlády Ivety Radičovej. A že za jeho vlády tento výkon zrušili.

Fico o tom povedal pravdu, ale nie celú. Špeciálny výkon naozaj zaviedli v roku 2011, kým bol v poisťovni Faktor. Išlo o pilotný projekt. Malo to fungovať tak, že každého pacienta, ktorý bol zapojený do projektu, schválila poisťovňa a následne sledovala, či vďaka správnej rehabilitácii má nižšiu spotrebu liekov.

Tento špeciálny kód dostala len Kostkova firma. „Tento poskytovateľ prišiel s myšlienkou integrácie, zároveň išlo o pilotný projekt, v ktorom sme v malom rozsahu chceli otestovať, či to vôbec funguje,“ vysvetľuje dnes Faktor, prečo mal zmluvu len Kostka.

Tvrdí, že ak by sa projekt osvedčil, dali by to aj viacerým. Malo ísť o malý časovo obmedzený projekt, za ktorý firme platili  5- až 10-tisíc eur, tvrdí bývalý šéf poisťovne. Všeobecná poisťovňa na otázky, prečo výkon nemá zazmluvnený aj s inými firmami, neodpovedala.

Projekt mal ukázať, či sa takýmito terapiami dá znížiť spotreba liekov alebo predchádzať operáciám. Podľa Faktora to mali prehodnocovať po štvrťrokoch. Koncom roka 2011 padla Radičovej vláda a po nástupe Smeru do vedenia poisťovne prišiel Marcel Forai.

Ten ponechal špeciálny výkon a ešte zvýšil jeho cenu o polovicu – z 30 na 45 eur. Poisťovňa zvýšenie ceny vysvetľuje tak, že: „bodové ohodnotenie týchto výkonov zodpovedalo uvedenej sume“.

K jeho prehodnoteniu došlo až minulý rok po tom, čo Foraia z funkcie v poisťovni odvolali.

Video: Ministri o masérovi žartovali
autor: Martina Pažitková

Štát mu prispel viackrát

Nielen Všeobecná zdravotná poisťovňa platila Kostkovu firmu z verejných peňazí. Jeho firma dostala dotácie aj z Ústredia práce. Upozornila na to Transparency International. Peniaze na pracovné miesta dostala v roku 2013 a išlo o takmer 32-tisíc eur. Za to mal Kostka zamestnať troch masérov, fyzioterapeuta a dve administratívne posily.

Na vyše pol milióna eur z operačného programu Výskum a Vývoj pod ministerstvom školstva zasa vypísala tender firma Glaston, ktorá bola priamym príjemcom výskumného grantu. Kostkova firma je jediná, ktorá sa prihlásila. Obe firmy sídlia na rovnakej adrese – v Hoteli Bratislava na Seberíniho 9.

Kostku sme požiadali o rozhovor, neodpovedal ani na žiadosť, ani na naše otázky.

Ako sa im darí inde

Kostkova firma má zmluvu aj s ostatnými, súkromnými poisťovňami Dôvera a Union. Dôvera je po Všeobecnej druhá najväčšia. Kostkovi platí mesačne maximálne 7000 eur, teda 84-tisíc eur ročne. Ide o limit, ktorý platí pre pracovisko v Spišskej Belej a Nitre. Tento limit však ani spolovice nenaplnia, tvrdí poisťovňa.

V skutočnosti im v priemere platia zhruba 2500 eur mesačne. „Vlani vyhľadalo každý mesiac služby tohto poskytovateľa približne 120 našich poistencov,“ tvrdí najväčšia súkromná poisťovňa Dôvera. Poisťovňa patrí Pente.

Dnešný šéf poisťovne Martin Kultán pracoval vo Všeobecnej zdravotnej v čase, keď špeciálny výkon zavádzali. Aj Faktor po odchode zo Všeobecnej pre Dôveru pracoval. Poisťovňa však špeciálny výkon dnes v zmluvách nemá. Ani Union ho nemá, aj keď má s Kostkovou firmou v Spišskej Belej zmluvu. Vlani ju navštívilo 200 poistencov tejto najmenšej poisťovne na trhu. Za to poisťovňa za celý rok zaplatila menej ako 4-tisíc eur.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Babiš si vybojoval experiment s DPH, Slovensko má dvakrát také úniky +

  • RegioJet opäť dráždi Danka, pokúša sa o zaujímavý segment biznisu
  • Dotácie na elektromobil možno rezervovať od 11. decembra
  • Štát je pri hľadaní zodpovedných za envirozáťaže nemohúcny
Zdieľať

Dlhová brzda neumožňuje Slovensku vydávať viac dlhopisov, pretože spomalenie ekonomického rastu tlačí pomer dlhu na HDP bližšie k jej sankčným úrovniam. „Pondelková aukcia bola posledná v tomto roku,“ povedal šéf Agentúry pre riadenie dlhu Daniel Bytčánek pre Bloomberg.

Šéf agentúry povedal, že boli spokojní s dopytom aj výnosmi dlhopisov splatných v roku 2031. Dopyt dosiahol 288 milióna eur, Slovensko si požičalo 118 miliónov, priemerný úrok bol 0,166 % ročne.

Dopyt po dlhopisoch splatných v roku 2047 bol „prekvapivo slabý“, čo môže súvisieť aj s opatrnosťou investorov pred blížiacim sa koncom roka. Dopyt dosiahol len 67,5 milióna eur, štát akceptoval 40,5 milióna eur, priemerný ročný výnos bol 0,788 %. (bloomberg)

Zdieľať

Coty preberá kontrolu v kozmetickej značke Kylie Jenner. Mladá miliardárka zbohatne o 600 miliónov dolárov

Coty sa dohodla s Kylie Jenner, že za 600 miliónov dolárov prevezme väčšinový podiel v jej kozmetickej značke. Obchod ohodnocuje biznis hviezdy sociálnych médií, ktorú sledujú stovky miliónov fanúšikov, na 1,2 miliardy dolárov.

Transakcia posilňuje majetkový status Jenner, ktorá patrí k najmladším miliardárom na svete, píše Bloomberg.

Dohoda prichádza v období, keď sa Coty snaží zvýšiť podiel produktov starostlivosti o pleť a parfumov a posilňuje výdavky na marketing. Snaží sa tak bojovať s poklesom predaja.

Akcie Coty reagovali na dohodu rastom o viac ako 5 percent.

Coty prevezme celkovú zodpovednosť za portfólio Kylie Cosmetics, Jenner bude mať na starosti kreatívu a komunikáciu značky.

Ako sa vypracovala Kylie Jenner:

  • Patrí k celebritnému klanu Kardashianovcov. V biznise ťaží z popularity rodiny, ktorú si získala vďaka reality šou Keeping Up With the Kardashians.
  • Značka Kylie Cosmetics začínala v roku 2015 s líniou rúžov na pery, ktorú vypredala za niekoľko minút, uvádza Reuters. Jenner ju rozbiehala ešte v tínedžerskom veku.
  • V súčasnosti ponúka širokú paletu kozmetiky od gélu na obočie až po produkty starostlivosti o pleť.
  • Kylie Cosmetics sa spočiatku predávala iba online, od roku 2018 je dostupná v sieti Ulta Beauty, ktorá má viac ako 1 100 kamenných predajní v Spojených štátoch.

Kylie Jenner má masívny výtlak na sociálnych médiách, kde ju sleduje viac ako 270 miliónov ľudí. Za uplynulých 12 mesiacov jej kozmetická značka dosiahla čisté tržby 177 miliónov dolárov, odhaduje Coty.

Najmladšia miliardárka:

Časopis Forbes tento rok zaradil Jenner do rebríčka dolárových miliardárov.

Jenner sa stala vo veku 21 rokov vôbec najmladšou miliardárkou a zároveň najmladšou miliardárkou, ktorá si majetok zarobila sama.

V oboch kritériách predbehla Marka Zuckerberga. Spoluzakladateľ Facebooku sa vypracoval na dolárového miliardára v roku 2008 vo veku 24 rokov.

Zdieľať

Česká vláda schválila zavedenie 7-percentnej digitálnej dane pre veľké internetové firmy ako Facebook alebo Google. Do štátneho rozpočtu by daň podľa odhadov ministerstva financií mohla priniesť v prepočte 200 miliónov eur ročne.

Zákon by mohol začať platiť v priebehu budúceho roka. Musí ho ešte schváliť parlament a podpísať prezident.

Dani by mali podliehať internetové firmy s globálnym obratom nad 750 miliónov eur, ktoré budú mať na území Česka ročný obrat za uskutočnené zdaniteľné služby minimálne 100 miliónov českých korún (zhruba 4 milióny eur). (čtk)

Zdieľať

Airbusu sa sypú miliardové objednávky z Dubaja. Ušlo sa aj Boeingu

Air Arabia kúpi od Airbusu 120 úzkotrupových lietadiel série A320neo, hodnota obchodu dosahuje 14 miliárd dolárov. Prvé dodávky sa očakávajú v roku 2024. Ide o ďalšiu veľkú objednávku pre Airbus, kúpu 50 kusov A350 dnes oznámili Emirates.

Zákazka od Air Arabia pozostáva zo 70 lietadiel A320neo, zvyšok sú stroje A321XLR (na diaľkové lety) a A321neo, píše Bloomberg.

Aerolínie sú najväčším nízkonákladovým leteckým dopravcom v oblasti Perzského zálivu a severnej Afriky.

Prírastky vo flotile od Airbusu im pomôžu pri plánovanej expanzii v juhovýchodnej Ázii a Afrike.

Air Arabia pripravuje spoločný podnik s Etihad Airways, ktorý by mohol začať fungovať v 2. štvrťroku 2020.

Plodná Dubai Airshow

Najnovšie veľké objednávky na lietadlá Airbusu sa zrodili na prebiehajúcej leteckej šou v Dubaji.

Bez objednávok nezostal ani konkurent Airbusu, americký Boeing, ktorý získal druhú zákazku na lietadlá 737 Max 8 od ich marcového núteného uzemnenia.

Turecký dopravca SunExpress si objednal ďalších 10 strojov tohto typu. Od roku 2014 čaká na dodanie 32 kusov 737 Max 8.

Zdieľať

Aerolinky SunExpress kúpia od Boeingu ďalších desať lietadiel typu 737 Max 8. Katalógová cena strojov dosahuje 1,2 miliardy dolárov. Ide o druhú objednávku 737 Max od ich núteného odstavenia po marcovom leteckom nešťastí.

Charterové turecké aerolínie SunExpress majú od roku 2014 objednaných 32 lietadiel Boeing 737 Max 8, ktoré zatiaľ neboli dodané, píše Reuters.

SunExpress sú spoločným podnikom Turkish Airlines a Lufthansy.

Záujem o kúpu lietadiel 737 Max prejavila v júni spoločnosť IAG, ktorá vlastní napríklad aerolinky British Airways, Iberia, Aer Lingus či Vueling.

Išlo o prvú objednávku od marcového uzemnenia strojov tohto typu. Prvé lietadlá má IAG prevziať v roku 2023.

Zdieľať

Ministerstvo hospodárstva zverejnilo podmienky poskytnutia dotácie na kúpu elektromobilov. Prvé žiadosti bude možné podať 17. decembra. Celkovo je na podporu nákupu určených 5 miliónov eur.

Na nákup nového vozidla s čisto elektrickým pohonom bude možné získať príspevok 8000 eur, v prípade plug-in hybridného vozidla to bude 5000 eur.

O dotáciu môžu požiadať fyzické osoby, podnikatelia aj verejná správa.

Maximálna obstarávacia cena vozidla, na ktoré bude možné získať dotáciu, je 50-tisíc eur s DPH.

Rezort hospodárstva zverejnil podmienky poskytnutia dotácie na svojom webe aj na internetovej stránke chcemelektromobil.sk, kde je zároveň možné nájsť všetky informácie. (tasr)

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať