Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Za Radičovej vlády maséra Kostku testovali, za Fica ho štát dotoval štyrmi spôsobmi

Fico a jeho asistentka Trošková pri návšteve vojenského podniku v Trenčíne v marci 2015. Foto N - Tomáš Benedikovič
Fico a jeho asistentka Trošková pri návšteve vojenského podniku v Trenčíne v marci 2015. Foto N – Tomáš Benedikovič

Špeciálne podmienky získal Kostka naozaj za éry KDH v zdravotníctve, šlo však o odrobinky oproti príjmom od Smeru.

Tak ako musel Robert Fico pred voľbami v roku 2010 vysvetľovať, prečo dal zo svojej rezervy 17-tisíc eur fitneske Eve Martinkovej, ktorá si za to kúpila aj nové nechty, tak musí teraz vysvetľovať, prečo podporil maséra Pavla Kostku. Tentokrát však ľudia Smeru pomohli masérovi k výrazne vyššej sume v miliónoch eur.

Premiér dal Kostkovi 20-tisíc eur, hoci zisk jeho firiem sa už v roku 2014 blížil k miliónu eur.

„Zo svojej rezervy som podporil mnohé zdravotnícke zariadenia,“ vysvetľoval v utorok na tlačovej besede premiér, akoby šlo o bežnú rutinu.

Kostka je podľa poslanca Miroslava Beblavého (Sieť) prominentným lekárom viacerých manželiek členov vlády.

Chodil k nemu napríklad minister dopravy Ján Počiatek. Fico povedal, že on k nemu nechodil. Na otázku, či tak robila jeho manželka, nereagoval. To, že by využívali jeho služby, popreli aj ďalší ministri. „Nemám problém s chrbticou,“ povedal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. „Vy ma masírujete, vaša masáž mi úplne stačí,“ poprel návštevy u Kostku aj minister vnútra Robert Kaliňák.

Video: Ako sa prezradila Ficova asistentka a čo na to Fico
autor: Tomáš Prištiak/.týždeň

Podľa zákona by mala rezerva premiéra slúžiť na „krytie nepredvídateľných výdavkov nevyhnutných na zabezpečenie rozpočtového hospodárenia alebo na krytie zníženia rozpočtovaných príjmov“.

Fico nevysvetlil, prečo ju dal práve Kostkovi. „Ide o to, aby mali ľudia možnosť lepšej zdravotníckej starostlivosti. Tieto zariadenia sú navštevované veľkým počtom pacientov,“ zdôvodňoval Fico.

Klinika má podľa premiéra 200 zamestnancov a 46-tisíc pacientov.

Kostka navyše získal viac ako pol milióna eur z eurofondov cez ministerstvo školstva. Minister Juraj Draxler povedal, že sa na to pozrie.

Veľmi rýchly štart

Kostkovej firme sa začalo výrazne dariť potom, čo do vlády nastúpil Smer. V roku 2010 jeho firma CPKSB ešte nevykázala zisk, o štyri roky už mala zisk pred zdanením takmer 800-tisíc.

Prudký rast vidno aj na vývoji tržieb. Kým v roku 2010 boli Kostkove ročné tržby menej ako 50-tisíc, v roku 2014 to už bolo takmer 1,5 milióna ročne.  Za štyri roky teda narástla na tridsaťnásobok.

Dnes má v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni zazmluvnený objem za 3 milióny eur ročne. Toto číslo vypovedá o silnom vzťahu so štátnou poisťovňou, najmä ak sa porovná s limitmi v dvoch súkromných poisťovniach. Tie síce majú dokopy len polovicu klientov v porovnaní so štátnou, no od Kostku odoberajú služby rádovo v desiatkach tisícok eur, kým štátna poisťovňa platí už najmenej dva roky v miliónoch eur.

Ako sa darilo masérskym klinikám Kostku

grafy-web

Ako túto priazeň vysvetľuje štátna poisťovňa pod kontrolou Smeru? „Súčasný rozsah zdravotnej starostlivosti zodpovedá počtu pracovísk, personálnemu obsadeniu a počtu ošetrených pacientov.“

Kostkova firma sa naozaj rozširuje. Z jedného pracoviska v Spišskej Belej už má dnes aj pobočky v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici, Žiline. Na otázku, u ktorých poskytovateľov s rovnakým predmetom činnosti si Všeobecná zdravotná objednala podobne veľké výkony, poisťovňa neodpovedala.

Špeciálny výkon

Jedným z dôvodov, prečo má Kostkova firma tak veľa peňazí z verejného poistenia, je, že dostávala dlho peniaze za špeciálny výkon – za takzvanú cielenú dlhodobú terapiu. Za jeden tento výkon dostávala jeho firma 45 eur. Malo ísť o trojhodinové procedúry.

Keď sa pýtali premiéra Fica na Kostkovu firmu, vysvetľoval to tým, že výkon zaviedol Marian Faktor (KDH), ktorý viedol štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu počas vlády Ivety Radičovej. A že za jeho vlády tento výkon zrušili.

Fico o tom povedal pravdu, ale nie celú. Špeciálny výkon naozaj zaviedli v roku 2011, kým bol v poisťovni Faktor. Išlo o pilotný projekt. Malo to fungovať tak, že každého pacienta, ktorý bol zapojený do projektu, schválila poisťovňa a následne sledovala, či vďaka správnej rehabilitácii má nižšiu spotrebu liekov.

Tento špeciálny kód dostala len Kostkova firma. „Tento poskytovateľ prišiel s myšlienkou integrácie, zároveň išlo o pilotný projekt, v ktorom sme v malom rozsahu chceli otestovať, či to vôbec funguje,“ vysvetľuje dnes Faktor, prečo mal zmluvu len Kostka.

Tvrdí, že ak by sa projekt osvedčil, dali by to aj viacerým. Malo ísť o malý časovo obmedzený projekt, za ktorý firme platili  5- až 10-tisíc eur, tvrdí bývalý šéf poisťovne. Všeobecná poisťovňa na otázky, prečo výkon nemá zazmluvnený aj s inými firmami, neodpovedala.

Projekt mal ukázať, či sa takýmito terapiami dá znížiť spotreba liekov alebo predchádzať operáciám. Podľa Faktora to mali prehodnocovať po štvrťrokoch. Koncom roka 2011 padla Radičovej vláda a po nástupe Smeru do vedenia poisťovne prišiel Marcel Forai.

Ten ponechal špeciálny výkon a ešte zvýšil jeho cenu o polovicu – z 30 na 45 eur. Poisťovňa zvýšenie ceny vysvetľuje tak, že: „bodové ohodnotenie týchto výkonov zodpovedalo uvedenej sume“.

K jeho prehodnoteniu došlo až minulý rok po tom, čo Foraia z funkcie v poisťovni odvolali.

Video: Ministri o masérovi žartovali
autor: Martina Pažitková

Štát mu prispel viackrát

Nielen Všeobecná zdravotná poisťovňa platila Kostkovu firmu z verejných peňazí. Jeho firma dostala dotácie aj z Ústredia práce. Upozornila na to Transparency International. Peniaze na pracovné miesta dostala v roku 2013 a išlo o takmer 32-tisíc eur. Za to mal Kostka zamestnať troch masérov, fyzioterapeuta a dve administratívne posily.

Na vyše pol milióna eur z operačného programu Výskum a Vývoj pod ministerstvom školstva zasa vypísala tender firma Glaston, ktorá bola priamym príjemcom výskumného grantu. Kostkova firma je jediná, ktorá sa prihlásila. Obe firmy sídlia na rovnakej adrese – v Hoteli Bratislava na Seberíniho 9.

Kostku sme požiadali o rozhovor, neodpovedal ani na žiadosť, ani na naše otázky.

Ako sa im darí inde

Kostkova firma má zmluvu aj s ostatnými, súkromnými poisťovňami Dôvera a Union. Dôvera je po Všeobecnej druhá najväčšia. Kostkovi platí mesačne maximálne 7000 eur, teda 84-tisíc eur ročne. Ide o limit, ktorý platí pre pracovisko v Spišskej Belej a Nitre. Tento limit však ani spolovice nenaplnia, tvrdí poisťovňa.

V skutočnosti im v priemere platia zhruba 2500 eur mesačne. „Vlani vyhľadalo každý mesiac služby tohto poskytovateľa približne 120 našich poistencov,“ tvrdí najväčšia súkromná poisťovňa Dôvera. Poisťovňa patrí Pente.

Dnešný šéf poisťovne Martin Kultán pracoval vo Všeobecnej zdravotnej v čase, keď špeciálny výkon zavádzali. Aj Faktor po odchode zo Všeobecnej pre Dôveru pracoval. Poisťovňa však špeciálny výkon dnes v zmluvách nemá. Ani Union ho nemá, aj keď má s Kostkovou firmou v Spišskej Belej zmluvu. Vlani ju navštívilo 200 poistencov tejto najmenšej poisťovne na trhu. Za to poisťovňa za celý rok zaplatila menej ako 4-tisíc eur.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Paradox zelenej ekonomiky – potrebujeme viac baní
 • Pandémia: Ústredný krízový štáb výrazne sprísnil opatrenia
 • Parlament: Obce budú môcť zakázať hazard aj bez petície
 • HDP: Bankoví analytici zmiernili očakávanie tohtoročného prepadu zo 7,6 na 7 %
 • EÚ: Nálada v ekonomike eurozóny sa zlepšila viac, než sa očakávalo
 • Ceny: Deflácia v Nemecku sa v septembri prehĺbila, spotrebiteľské ceny sa znížili medziročne o 0,4 %
 • Doprava: Globálna osobná letecká doprava sa tento rok prepadne v dôsledku pandémie o 66 %, predpovedá IATA
 • Radíme: Likvidácia firmy bude od októbra komplikovanejšia a drahšia

Minúta po minúte

Americké akcie dnes mierne oslabili po predchádzajúcich troch nárastoch za sebou. Investori vyberali svoje zisky pred blížiacim sa koncom štvrťroka a prvou prezidentskou debatou v USA.

 • Dow Jonesov index stratil 0,48 percenta a uzavrel na 27 452,66 bodu
 • S&P 500 klesol rovnako o 0,48 percenta na 3335,47 bodu
 • Nasdaq Composite sa znížil o 0,29 percenta na 11085,25 bodu

„Je to vyberanie ziskov po niekoľkých solídnych nárastoch,“ podotkol ekonóm Peter Cardillo z maklérskej spoločnosti Spartan Capital Securities.

Prezident Donald Trump a jeho demokratický rival Joe Biden budú v noci debatovať na univerzite v Clevelande. Investori teraz čakajú na vývoj rokovaní amerických politikov ohľadom ďalších opatrení na podporu ekonomiky USA.

„Vývoj na finančných trhoch sa teraz zjavne odvíja od udalostí vo Washingtone, či sú to rozpočtové stimuly, alebo prezidentské voľby,“ uviedol analytik David Carter zo spoločnosti Lenox Wealth Advisors.

Na devízovom trhu dnes americký dolár oslaboval po tom, čo sa nedávno vyšplhal až na dvojmesačné maximum voči košu mien. Euro si voči doláru okolo 22:00 SELČ pripisovalo zhruba 0,6 percenta na 1,1737 USD. Dolárový index v rovnakom čase strácal takmer pol percenta na zhruba 93,9 bodu. (čtk, reuters)

Denník The Financial Times píše o ďalších pochybných investíciách Vatikánu do luxusných nehnuteľností v Londýne za 100 miliónov libier. Pre škandál okolo kontroverzných akvizícií už odstúpil vplyvný taliansky kardinál Angelo Becciu. Cirkevný štát teraz plánuje reformovať svoje hospodárenie.

Z dokumentov, ktoré má britský denník, vyplýva, že Becciu sa podieľal na investovaní prostriedkov Vatikánu do nákupov luxusných bytov vo štvrti Knightsbridge, ktorá patrí k najdrahším v Londýne.

Pre vyšetrovanie, ktoré cirkvi údajne spôsobilo rozsiahle finančné straty, vlani prepustili niekoľko zamestnancov vatikánskeho aparátu a vo funkcii skončil aj šéf správnej rady vatikánskeho úradu pre kontrolu finančných tokov Tommaso di Ruzza.

Rezignoval aj Domenico Giani, dlhoročný veliteľ vatikánskej stráže a hlavný bodyguard pápeža Františka.

Finančné toky Vatikánu často podliehajú nedostatočnej kontrole. Talianske médiá začiatkom týždňa uviedli, že pápež chce vo financiách okamžite nastoliť poriadok. Posilniť by sa mala predovšetkým Správa majetku apoštolského sídla. (čtk, financial times)

Odkaz MMŠ: „Experti sú iste užitoční v mnohých oblastiach, ale pokiaľ ide o budúcnosť ekonomiky, nedá sa im veriť… Neschopnosť vidieť do budúcnosti platí aj pre politiku.“

Američanovi hrozí v Thajsku sedem rokov väzenia za kritickú recenziu hotela. Podľa obžaloby porušil zákon o trestnej činnosti na internete, keď na webe zverejnil údajne nepravdivé informácie.

Američan Wesley Barnes si spolu s ďalšou osobou priniesol do hotelovej reštaurácie vlastný alkoholický nápoj. Keď ich obsluha upozornila, že si reštaurácia za tzv. korkovné účtuje vyše 12 eur, sťažovali sa a po dohode s prevádzkovateľom si svoju fľašu mohli otvoriť bez toho, aby za to platili.

Barnes zároveň tvrdí, že videl prevádzkovateľa, ako sa neúctivo správa k thajským zamestnancom. „Tu nespite. Nepodporujte modernú formu otroctva Thajčanov!“ napísal v recenziách na aplikácii TripAdvisor.

Hotel Sea View Koch Chang, ktorý sa nachádza 300 kilometrov východne od Bangkoku, vo vyhlásení tvrdí, že Američan Wesley Barnes si za všetko môže sám, pretože odmietol stiahnuť svoju recenziu na cestovateľských weboch pred tým, ako na neho hotel podal trestné oznámenie.

Aktivisti či novinári bývajú v Thajsku v posledných rokoch terčom žalôb za ohováranie preto, že odhaľujú porušovanie zákonov zo strany úradov či podnikov. (čtk, guardian)

Globálna osobná letecká doprava sa tento rok prepadne v dôsledku pandémie o 66 %, predpovedá združenie IATA. Zhoršilo tak svoju predchádzajúcu prognózu, ktorá počítala s celoročným poklesom sektora o 63 %.

Zhoršenie výhľadu odráža prekvapujúco slabé oživovanie leteckej dopravy v uplynulých mesiacoch. „Katastrofálne augustové výsledky zavŕšili doteraz najhoršiu letnú sezónu v odvetví. Oživenie medzinárodneho dopytu prakticky neexistuje,“ uviedol šéf združenia Alexandre de Juniac.

V auguste sa osobná letecká doprava podľa údajov IATA znížila medziročne o 75,3 %. Pokles sa tak len mierne spomalil zo 79,5 % v predchádzajúcom mesiaci.

„Bez dodatočných vládnych podporných opatrení a znovuotvárania hraníc zmiznú státisíce pracovných miest v oblasti leteckej dopravy,“ varoval de Juniac. Nepriamo sú ohrozené ďalšie desiatky miliónov pozícií. (čtk, reuters)

Slovenská aliancia moderného obchodu požaduje účasť svojho zástupcu v krízovom štábe. Uviedol to Martin Krajčovič, predseda aliancie zastupujúcej veľké reťazce, v reakcii na sprísnenie hygienických opatrení od 1. októbra.

„Rešpektujeme opatrenia, ktoré boli ohlásené krízovým štábom a, samozrejme, ich budú obchodníci reflektovať. Zároveň však treba podotknúť, že obchodníkom to prinesie vysoké finančné a administratívne náklady, vzhľadom na to, že obchody nie sú automaticky vybavené súkromnými bezpečnostnými službami,“ priblížil. Upozornil, že doposiaľ sa nepreukázalo šírenie vírusu v rámci obchodných prevádzok, keďže obchodníci, nad rámec regulácie štátu, prijali účinné hygienické a prevádzkové opatrenia.

„Najväčšiu výhradu máme k nesystémovému zavádzaniu opatrení podľa hesla ‚o nás bez nás‘. Od marca vyzývame vládu a krízový štáb, aby komunikovali zmeny s dotknutými subjektmi. Neprišlo k vyhodnoteniu opatrení z jari a na diskusiu sa nevyužil ani čas medzi prvou a druhou vlnou epidémie,“ povedal.

Poznamenal, že obchodníci už od augusta evidovali zhoršovanie situácie. „Za SAMO sme žiadali osobne aj verejne účasť v krízovom štábe alebo aspoň konzultácie, aby sme vedeli s dostatočným predstihom pripraviť efektívne rozhodnutia vychádzajúce z praxe, a nie rozhodnutia od zeleného stola bez diskusie,“ zdôraznil.

„Cieľ pri tom máme všetci rovnaký, chrániť zdravie a životy našich zamestnancov a zákazníkov. Ak sa však nezmení prístup štátu, tak opäť budeme prijímať opatrenia, ktoré môžu mať oveľa negatívnejšie dosahy na ekonomiku a môžu byť menej účinné ako tie, ktoré by vznikli v diskusii s dotknutými subjektmi z praxe,“ dodal predseda SAMO.

Čo ohlásil premiér od 1. októbra:

 • v obchodoch a obchodných domoch bude od 1. októbra obmedzený počet osôb,
 • platiť bude desať štvorcových metrov na zákazníka,
 • v obchodoch a obchodných domoch budú povinné rúška, dezinfekcia rúk a dvojmetrové rozstupy medzi zákazníkmi,
 • opatrenia by mali kontrolovať zamestnanci pri vstupe do obchodu či obchodného domu. (tasr)

Nestlé na Slovensku a v Česku zmení po 10 rokoch šéfa, Dána Torbena Emborga od októbra vystrieda Holanďan Michiel Kernkamp. Firma oznámila, že od januára bude pod Kernkampa spadať tiež maďarský a poľský trh a pobaltské štáty.

Kernkamp prichádza do slovenského a českého Nestlé z postu generálneho riaditeľa firmy pre škandinávsky trh, na ktorom ho vymení práve Emborg.

Kto je Kernkamp (51)

 • kariéru v Nestlé začal v Malajzii v roku 1995, pôsobil v predaji a marketingu;
 • v roku 1998 sa stal prevádzkovým šéfom pre Čínu, Japonsko, Kóreu a Oceániu so sídlom vo Švajčiarsku;
 • v roku 2001 sa vrátil do Malajzie ako riaditeľ divízie kávy a nápojov v Nestlé Malajzia/Singapur;
 • niekoľko rokov viedol japonské podnikanie v oblasti kávy a nápojov, neskôr vstúpil do Nestlé Professional na pozíciu šéfa globálnych značkových nápojov.

Nestlé vyrába okrem pochúťok potraviny Maggi, kávu a nápoje Nescafé, Caro alebo Granko, dojčenskú výživu Nestlé a Beba i krmivo pre domáce zvieratá Purina, Friskies či Felix.

Na Slovensku má Nestlé výrobný závod Carpathia v Prievidzi, v Česku továrne Zora, Sfinx a Tivall. (čtk, n)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať