Denník N

Panel expertov o konsolidácii: Na Slovensku dlhodobo panuje falošné poňatie solidarity

Ilustrácia - T. G. s Midjourney
Ilustrácia – T. G. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Nová vláda sa musí rozhodnúť, či zastaví rast verejného dlhu, alebo to hodí na ďalšiu garnitúru aj s rastúcou hrozbou štátneho bankrotu.

Matematika je neúprosná: výdavky štátu budú tento rok vyššie ako príjmy o takmer 8 miliárd eur. Úradnícka vláda navrhuje, aby deficit do troch rokov klesol o približne 6 miliárd, tak by dlh prestal aspoň rásť.

Možností, ako to dosiahnuť, je viac, ale väčšinou sú pre politikov a ich voličov nepríjemné. Premiér Ľudovít Ódor to novej vláde zjednodušil aspoň zoznamom opatrení, z ktorých sa dá konsolidácia vyskladať. Aj keď budúci premiér Robert Fico už „lego kocky“ skritizoval, vlastné opatrenia na ozdravenie rozpočtu zatiaľ nepredstavil.

„Konsolidačné opatrenia, ktoré predstavila vláda pod vedením Ľudovíta Ódora, verejnosti umožňujú kontrolovať, ako vážne to nová vláda pod vedením Roberta Fica bude myslieť s udržateľnosťou verejných financií, a teda aj s udržateľnosťou sociálneho a dôchodkového systému,“ hovorí profesor ekonómie Martin Kahanec.

Aktuálna otázka v Paneli expertov Denníka E znela:

Ako by ste konsolidačný balík vyskladali vy, aby deficit klesol o 6 miliárd? Ktoré opatrenia by ste zvolili a ktorým sa treba určite vyhnúť? Akými krokmi v politike a verejnej debate sa dajú zvýšiť šance, že bude konsolidácia priechodná?

Odpovedali: Libor Melioris, Juraj Šuchta, Vladimír Baláž, Ivan Mikloš, Gabriel Machlica, Martin Haluš, Radovan Ďurana, Maroš Ovčarik, Martin Kahanec, Martin Šuster.

Najprv stručný výber z odpovedí:

„Na Slovensku dlhodobo panuje falošné poňatie solidarity. Z nejakých tajomných dôvodov náš daňový a sociálny systém solidarizuje s tými, ktorí ani zďaleka nepatria medzi najviac živoriacich. Druhým problémom je sociálna slepota. O podmienkach, počtoch a hĺbke chudoby vieme primálo a to nás vedie k podivným predstavám. Ich výsledkom je rozvrat verejných financií a opatrenia, ktoré sú v lepšom prípade prerozdelením od strednej triedy k strednej triede a v horšom od chudobných k bohatým.“ (Libor Melioris)

„Konsolidačnými opatreniami sa dajú ne

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ľudovít Ódor

Panel expertov

Rozpočet a dlh

Voľby 2023

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie