Denník N

Ekonomický newsfilter: Koaličné rokovania smerujú k najhoršiemu možnému scenáru pre verejné financie

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

Peter Pellegrini včera vylúčil možnosť štvorkoalície a jeho Hlas sa sústredí na dotiahnutie rokovaní o vláde so Smerom a Slovenskou národnou stranou. Všetko nasvedčuje, že sa udeje scenár, ktorý Citigroup nazvala najhorším možným pre verejné financie.

Obavy sú opodstatnené, keďže predseda Smeru Robert Fico sa netají tým, že deficit chce každoročne znižovať len o holé minimum, ktoré predpisujú domáce a európske pravidlá. Odchádzajúci minister financií Michal Horváth v rozhovore s Denníkom E pripomína, že úspory by v ideálnom prípade mali byť viac ako dvojnásobné.

Fico s Pellegrinim, ktorý má tiež k šetreniu vlažný postoj, si budú môcť vyberať zo zoznamu potenciálnych úsporných opatrení, ktoré pripravila úradnícka vláda. Niečo podobné sa na ministerstve financií robilo roky, nikdy sa však nezverejňovalo. Je preto až nepochopiteľné, s akou kritikou sa toto transparentné konsolidačné menu spojené s jednoduchou internetovou kalkulačkou stretlo.

Je to pritom zmena paradigmy pri príprave rozpočtu. Teraz nikto nemôže ľuďom nahovárať, že každému pridá stovku na dieťa a zaplatia to bohaté firmy a milionári. Je však ťažké si predstaviť, že si túto fantastickú novinku osvojí aj nový minister financií zo Smeru či z Hlasu.

Dnešný Ekonomický newsfilter má necelých 1100 slov, na jeho prečítanie potrebujete 4 a pol minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Bez vyššej DPH sa verejné financie budú dať len ťažko ozdraviť

Bez zvýšenia dane z pridanej hodnoty sa verejné financie zrejme nebudú dať ozdraviť natoľko, aby sa dlh stabilizoval, myslí si minister financií úradníckej vlády Michal Horváth. Dá sa to urobiť rýchlo, porovnanie so zvyškom Európskej únie ukazuje, že je na to priestor, a ak nebude nárast sadzby dramatický, tak sa dá výnos dobre odhadnúť, hovorí.

Odchádzajúci minister v rozhovore pripomína rozšírené mylné presvedčenie, že stačí, ak sa opatrenia

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie