Denník N

Požiare v Európe hrozia na dvakrát väčšej ploche ako v minulosti. Platí to aj pre Slovensko

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • V čoraz väčšej časti Európy sa vyskytuje počasie, z ktorého vznikajú požiare, ukazujú dáta z Európskej vesmírnej agentúry.
  • Vysoké riziko požiarov sa týka aj vyše polovice územia Slovenska. 

Slovenskí hasiči v lete pomáhali gréckym kolegom, aby ubránili krajinu pred lesnými požiarmi, ktoré horeli niekoľko týždňov. Mnohí Slováci preto museli zrušiť letné dovolenky. Požiare však už nie sú záležitosťou len teplejších krajín. Obrovské problémy s nimi má napríklad aj Švédsko.

Rizikám lesných požiarov čelí čoraz viac štátov. Podľa analýzy, ktorú vypracovali dátoví analytici zo španielskeho portálu Civio, sa územie Európy s vysokým rizikom požiarov za posledné polstoročie zdvojnásobilo z 20 na 40 percent. To znamená, že dnes čelia vysokému riziku aj ľudia, ktorí sa doteraz požiarov obávať nemuseli.

Dátoví žurnalisti vychádzali z takzvaného indexu požiarneho počasia, ktorý meria poveternostné podmienky umožňujúce šírenie požiaru. Zahŕňa vlhkosť, vietor, teplotu a zrážky. Index síce nezahŕňa niektoré dôležité parametre – napríklad vegetáciu, ktorá môže tiež ovplyvniť riziko, no samotné počasie má veľkú výpovednú hodnotu.

Rizikovým počasím sú vyššie teploty ovzdušia, zmenené zrážkové pomery, sucho a meniaci sa charakter vetra a bleskov. A jednou z príčin, ktoré zväčšujú šancu na rizikové počasie, je podľa OECD klimatická kríza. Keďže sa takéto počasie vyskytuje častejšie, predchádzať požiarom bude čoraz ťažšie.

Zvyšuje sa nielen rozloha území s rizikovým počasím, ale aj miera rizika. A takisto sa predlžuje obdobie zvýšeného rizika požiarov aj na mesiace mimo letnej sezóny. V priemere sa obdobie, v ktorom sú meteorologické podmienky priaznivé pre vznik požiarov, celosvetovo za štyri dekády od roku 1979 do roku 2019 predĺžilo o vyše pätiny.

Zmeny sa týkajú aj Slovenska

Vysoké riziko vzniku požiaru sa v minulom roku týkalo 56 percent územia Slovenska, to je za obdobie od roku 1971 tretie najvyššie číslo

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Klimatická kríza

Požiare v Stredomorí

Príroda

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie