Denník N

Zelený newsfilter: Otepľovanie planéty môže oživiť zombie vírusy a zhoršiť chuť piva

Ilustrácia - T. G. s Midjourney
Ilustrácia – T. G. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Miestami chladnejšia jar alebo leto, aké sme mali tento rok na Slovensku, nezmenili nič na fakte, že Zem speje k najhorúcejšiemu roku v histórii meraní. Po rekordnom júli a auguste potvrdili klimatológovia aj superhorúci september.

Prejavuje sa to už vo všetkých oblastiach nášho života. Otepľovanie môže dokonca zmeniť chuť piva. Bohužiaľ, k horšiemu, varujú českí vedci v novej štúdii, o ktorej sa viac dočítate v tomto vydaní Zeleného newsfiltra.

Učí nás to, že následkom klimatickej krízy neujdeme. Komu by sa zdal príklad s pivom banálny, tu sú ďalšie dva, o ktorých bude v tomto vydaní reč:

  • Roztápanie permafrostu na ruskej Sibíri môže podľa francúzskeho virológa priviesť späť k životu vírusy, ktoré na Zemi existovali pred 50-tisíc rokmi.
  • Práve prebiehajúci fenomén El Niño, ktorý spôsobuje odchýlku v teplote oceánov, môže do dvoch rokov zvýšiť ceny potravinových komodít o deväť percent.

Toto vydanie Zeleného newsfiltra má 1 350 slov a prečítate ho za 6 minút. K dispozícii je aj ako podcast pre predplatiteľov. Nájdete ho v aplikácii Denníka N alebo na webe v hornej časti newsfiltra.


1. Nie je to sci-fi, prastaré sibírske vírusy môžu zabíjať

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Počasie

Príroda

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie