Denník N

Graf dňa: Slovensko nikdy nebolo vzorným rozpočtovým žiakom

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Ekonomický rast v minulosti pomohol Smeru znižovať deficit aj popri nových sociálnych balíčkoch.
 • Slovensko však vtedy zmeškalo príležitosť vytvoriť si rezervu na zvládnutie šokov ako pandémia či vojna na Ukrajine.

Aj keď Slovensko dostávalo za svoje rozpočty od Európskej komisie pochvaly, vzorným žiakom bolo len na prvý pohľad. Smeru, ktorý znovu preberá štátnu kasu, sa teraz vráti, že v minulosti nevyužil neplánové príjmy na zníženie dlhu.

Graf dňa ukazuje, že za 19 rokov, ktoré Slovensko strávilo v Európskej únii, malo rozpočtový deficit nižší ako 3 percentá HDP len 11-krát. K tejto alebo nižšej úrovni by mali smerovať všetky krajiny Únie a je to aj podmienka pre vstup do eurozóny. Slovensku sa ju podarilo splniť za

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Graf dňa

  Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

  Rozpočet a dlh

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie