Denník N

Radičová ukázala návod, ako zmeniť sociálne dávky, sadzby poistného či dôchodky

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Bývalá premiérka Iveta Radičová a ďalší odborníci pripravili návod, ako zmeniť sociálne opatrenia, aby reagovali na aktuálne trendy a problémy.
  • Navrhujú prerobiť sociálne dávky, inak nastaviť životné minimum, sadzby sociálnych odvodov aj zvyšovanie dôchodkov.
  • V texte popisujeme niektoré z ich návrhov.

Pred novou vládou nestojí iba úloha ozdraviť rozpočet, ale aj výzva prerobiť sociálny systém tak, aby reagoval na klimatické zmeny, starnutie obyvateľstva aj digitalizáciu.

Tím odborníkov, ktorý viedla bývalá premiérka Iveta Radičová, hovorí, že mnohé dávky sú nekoncepčné, chaotické alebo strácajú svoj význam. Nevieme dostatočne chrániť najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov, málo používame adresnosť, dôchodkový systém je svedkom nesystémového súboja medzi solidaritou a zásluhovosťou. Rodinná politika kladie slabý dôraz na služby. Viaceré sociálne služby sú nedostupné fyzicky aj finančne.

Odborníci pr

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Dôchodky a dôchodkový vek

    Ekonomika

    Teraz najčítanejšie