Denník N

Navádzal na obesenie ochranára. Kto je možný minister životného prostredia Rudolf Huliak (+ video)

Rudolf Huliak. Foto N - Tomáš Benedikovič
Rudolf Huliak. Foto N – Tomáš Benedikovič

Rudolf Huliak, ktorý sa spomína ako kandidát na ministra životného prostredia za SNS, šíri na Facebooku nenávisť voči ochranárom, klimatickým aktivistom a LGBTI+ ľuďom. Hovorí aj o obesení, pohrabličkovaní a rozprášení mŕtvoly v mori.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Máloktoré meno možného budúceho ministra vo vláde Smeru, Hlasu a SNS vzbudzuje taký rozruch ako Rudolf Huliak. Bývalému kandidátovi za ĽSNS ponúkol predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko posledné miesto na kandidátke. Huliak to využil a stal sa po Dankovi a Tomášovi Tarabovi s počtom 58 875 preferenčných hlasov tretím najúspešnejším kandidátom strany.

V súvislosti s možným postom pre Rudolfa Huliaka v novej vláde sa hovorilo aj o ministerstve pôdohospodárstva. Keď sa v médiách objavila správa, že toto kreslo obsadí skôr kandidát Smeru Richard Takáč, farmári, s ktorými sa rozprával Denník N, si vydýchli. Báli sme sa, že to bude Huliak, povedali.

Ten sa na sociálnych sieťach zviditeľňuje šírením nenávisti voči ochranárom, klimatickým aktivistom a LGBTI+ ľuďom. Dlhodobo vedie kampaň proti ochrane medveďa hnedého, ktorý je v Európe považovaný za vzácnu šelmu.

Video: Kto je Rudolf Huliak a čo šíri (autorka: Martina Koník)

V jednom zo svojich videí na Facebooku hovorí o obesení ľudí, ktorí boli za štúdiou o počte medveďov na Slovensku, a menuje v tejto súvislosti ochranára Mariána Hletka, spoluautora štúdie, ktorý bol v minulosti aj členom zásahového tímu pre medveďa hnedého. „Prostred futbalového zápasu by [ľudia] vypratali štadión cez prestávku, postavili by tam kôl a takéhoto človeka by obesili, doslovne a do písmena obesili,“ opisuje, ako by si to predstavoval, a potom ešte pridáva ďalšie detaily. „Potom by pohrabličkovali, tú mŕtvolu by niekde rozprášili v mori a pokračoval by futbalový zápas ďalej s dobrým pocitom, že sa zbavili darmožráča.“

V ďalšom videu spred roka Huliak hovorí, že Slovensko je rukojemníkom vo vojne medzi Ruskom a Amerikou a politici mali sadnúť do vládnych lietadiel a ísť vyjednať lepšie ceny, z kontextu vyplýva, že ropy a plynu. Ak by viedol Slovensko, jeho prvá cesta by viedla do Moskvy, kam by išiel odprosiť za našu vojenskú pomoc Ukrajine.

„Sadnúť do lietadla, ísť doslovne a dopísmena odprosiť za týchto bláznov, čo rozpútali celý tento konflikt, že sme sa do toho zúčastnili tým spôsobom, že sme vyviezli celú svoju vojenskú techniku un bloc tam, že sme tam vyviezli milióny ton pohonných látok a všetkého. To už ani nehovorím o tých 9 miliardách, ktoré je pripravená EÚ dať na rozvoj a obnovu Ukrajiny, čo vieme veľmi dobre, že Zelenskyj zase ukradne a rozpustí po účtoch svojich papalášov na Ukrajine, a my jednoducho tu ideme obetovať, doslovne a dopísmena obetovať, svoj vlastný národ.“

Ochranári a odborníci na životné prostredie reagovali na možnosť, že by sa ministrom životného prostredia stal Huliak alebo ďalší poslanec zvolený na kandidátke SNS – Filip Kuffa, otvoreným listom.

„Obidvaja sú známi svojimi agresívnymi vyjadreniami voči ochranárskej komunite a aj šírením hoaxov či konšpiračných teórií, napríklad že ‚medveď je využitý ako biologická zbraň na likvidáciu vidieka‘ alebo že sa medzinárodné elity snažia ľudí pripraviť o vlastníctvo áut tým, že si vymysleli klimatickú krízu,“ píšu v liste. Podpísalo ho 37 mimovládnych organizácií vrátane Greenpeace Slovensko, Via Iuris, Nadácia Ekopolis, Prales, Iniciatíva My sme les, Znepokojené matky a Klíma ťa potrebuje.

Prečo je dôležité sledovať pozorne nomináciu na toto ministerstvo?

Na rozdiel od niektorých iných ministrov môže nový šéf rezortu životného prostredia narobiť rýchlo škody, ktoré sa nedajú zvrátiť a napraviť ani za dlhé roky. Ukázať sa to dá na príklade stromu – trvá desiatky rokov, aby vyrástol a zmohutnel. Tie najvzácnejšie majú aj stovky rokov. Spíliť ho zaberie pár minút. Skrátka – príroda sa nedá opraviť tak rýchlo ako napríklad Trestný poriadok – hoci aj pri tomto porovnaní platí, že aj zmeny v justícii môžu byť pre spoločnosť nezdravé a náprava sa počíta v rokoch a nie týždňoch či mesiacoch.

Dôležité je si pripomenúť, že SNS mala v predvolebnom programe zrušenie ministerstva životného prostredia, chceli ho nahradiť ministerstvom prírodných zdrojov.

Huliakov brat je

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Klimatická kríza

Lesy SR

Medvede

Ochrana prírody

Príroda

SNS

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie