Denník N

Biznis v IT aj pravá ruka Kaliňáka. Saková začínala na vnútre, no mala by viesť hospodárstvo

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Novou ministerkou hospodárstva bude zrejme Denisa Saková, aj keď je spojená skôr s ministerstvom vnútra, keďže tam mnohé roky pôsobila ako pravá ruka Roberta Kaliňáka. Napokon rezort aj sama viedla od apríla 2018 až do predčasných volieb v roku 2020. Vystriedala vtedy Tomáša Druckera – ten mal na poste nahradiť Kaliňáka, ktorý bol nútený odísť po vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Drucker podal demisiu po troch týždňoch.

Sakovej vtedajší stranícky šéf Robert Fico, keďže v tom čase ešte bola členkou Smeru, o nej pred vymenovaním na čelo vnútra povedal: „Je to profesionálka, ktorá dlhodobo pôsobí v rezorte, čo vytvára dobrý predpoklad na to, že svoju funkciu zvládne.“

Saková, ktorá už je dnes podpredsedníčkou strany Hlas Petra Pellegriniho, má však aj biznisové pozadie, čo by vysvetľovalo jej prípadnú nomináciu. Na Ekonomickej univerzite v Bratislave vyštudovala finančnú správu a peňažníctvo, neskôr si dorobila aj doktorandský titul v odbore poisťovníctvo a kariéru odštartovala v IT biznise. Za jej pôsobenia v rezorte sa v jej blízkosti objavili aj podozrivé tendre či korupčné kauzy, sama však v nich nefigurovala.

Raketový štart a miesto na ministerstve vnútra

O Sakovej sa hovorí, že jej kariérny rast mal pomerne rýchly spád. Kým prišla rodáčka z Nitry do verejnej správy, pôsobila ako konzultantka vo firme Delta ES. Podľa Aktualít firma patrila podnikateľom okolo Rudolfa Kubička, ktorí podnikali aj s Fedorom Flašíkom a Martinom Glváčom. V roku 2005 Deltu ES prevzala medzinárodná spoločnosť Ness Technologies a stala sa jedným z prominentných, ale aj najproblémovejších dodávateľov v štátnom IT.

Firma sa podieľala napríklad na meškajúcich projektoch eHealth a elektronických službách katastra. Peter Pellegrini na margo Nessu kedysi povedal, že podobné firmy by mali byť na blackliste

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Denisa Saková

Verejné IT zákazky

Verejné obstarávanie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie