Denník N

Keď rakúsky farmár prišiel na Slovensko, bál sa krádeží, dnes sa tu cíti bezpečnejšie ako na Západe

Spolumajiteľ a riaditeľ farmy Poľno Vtáčnik Daniel Frauenschuh. Foto N - Vladimír Šimíček
Spolumajiteľ a riaditeľ farmy Poľno Vtáčnik Daniel Frauenschuh. Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tento text je súčasťou seriálu Slovensko očami cudzincov. Prinesie sériu rozhovorov s osobnosťami z celého sveta, ktorí tu žijú alebo dlhodobo žili. Patríme skôr na Západ či na Východ? Čo sa cudzincom na ľuďoch u nás páči a čo nie? Čo sú ich obľúbené miesta a predovšetkým: Akí sme? Všetky rozhovory a možnosť odoberať ďalšie vydania e-mailom nájdete na stránke seriálu Slovensko očami cudzincov.

Rakúsky agrárny manažér Daniel Frauenschuh hovorí, že sedliakom sa chcel stať, už keď mal dva roky. Sen o farmárčení vo veľkom sa mu splnil na Slovensku, kde žije už 15 rokov. S rakúskou mliekarenskou rodinou Aichingerovcov spoluvlastní a riadi skupiny fariem okolo podniku Poľno Vtáčnik z Lehoty pod Vtáčnikom. Tá je jedným z najväčších chovateľov zvierat v krajine. Má 4-tisíc kusov dobytka a 7 500 oviec. Obhospodaruje sedem a pol tisíca hektárov pôdy, má 180 zamestnancov a jej tržby sú viac než 15 miliónov eur.

Rozprávali sme sa po slovensky, Daniel Frauenschuh je rozhodnutý, že odtiaľto už ani neodíde. Aj keď v Rakúsku je podľa neho viac ambicióznejších a pracovitejších ľudí s väčším záujmom o úspech. Rozdiely vidí aj v tom, že rakúsky podnikateľ má vopred premyslené, čo bude s firmou robiť aj o 10 až 20 rokov. Slovenský rozmýšľa len nad tým, kedy môže z firmy vytiahnuť viac peňazí na drahé auto a dovolenku.

V rozhovore sa ešte dočítate:

  • čo hovorí na nedávne slovenské voľby;
  • prečo sú rakúske farmy krajšie aj produktívnejšie ako slovenské;
  • ako môže Slovensko konečne rozšíriť svoje upadajúce chovy zvierat;
  • prečo je rakúsky lokálpatriotizmus k vlastným potravinám oveľa väčší ako ten slovenský;
  • prečo sa slovenskí farmári potravín z Rakúska až tak veľmi báť nemusia.

Prečo ste pred 15 rokmi odišli z Rakúska pracovať do slovenského poľnohospodárstva?

Môj sen bol vždy viesť veľkú farmu. A práve Slovensko má v poľnohospodárstve veľkú výhodu v tom, že má oproti západnej Európe, kde prevládajú malé rodinné farmy, veľké podniky. Veľké plochy sa obrábajú efektívnejšie, no EÚ je teraz proti veľkým farmám a chce im krátiť dotácie. To totálne nemá logiku. Ja to chcem robiť vo veľkom a preto som tu. Príležitosť dostať sa na Slovensko prišla potom, čo tu rakúska rodina Aichingerovcov kúpila dve mliekarne v Prievidzi a v Bánovciach nad Bebravou a k nim patrili aj viaceré družstvá. Mňa oslovili, či ich môžem manažovať. A rovnako mi dali príležitosť ich farmy aj rozširovať. Keď farmy prevzali, boli zanedbané a bez zvierat. Nebol tam ani liter nafty. Všetko bolo rozkradnuté. Až nový majiteľ začal obnovovať chov zvierat.

Ako na vás Slovensko pôsobilo bezprostredne po príchode? 

Mal som strach, že sa tu kradne. Tak sa to rozprávalo v Rakúsku. Rozmýšľal som nad tým, že si musím k novému domu na Slovensku kúpiť aj psa. Ale všetko to bolo prehnané. Spím doma pri otvorených oknách a zabúdam aj dvere zamknúť. Teraz je to už menej bezpečné v západnej Európe ako na Slovensku. Veľké migračné vlny život na Západe zmenili.

Už vyše päť rokov máte trvalý pobyt v Prievidzi. Kedy ste sa rozhodli, že tu chcete zostať pracovať a žiť naozaj dlhodobo?

Keď som v spravovanej farme Poľno Vtáčnik mohol od Aichingerovcov kúpiť aj podiel. Dnes už som jej pätinovým spoluvlastníkom.

Máte na Slovensku aj svoju rodinu a ako si tu zvykli žiť?

S bývalou manželkou z Rakúska už spolu nežijeme. Prišiel som sem sám a žijem tu so svojou novou slovenskou partnerkou. Moje už staršie deti, ktoré mám s prvou manželkou, sem z Rakúska chodia. Syn aj dcéra.

Ako veľmi sledujete slovenskú politiku a čo hovoríte na výsledok nedávnych slovenských parlamentných volieb? Obávate sa, že po zostavení novej vlády Smeru a SNS spolu s Hlasom sa môže krajina odkloniť od západných hodnôt a viac sa prikloniť k Rusku?

Politiku veľmi nesledujem. Prečo to mám sledovať, keď sa stále hádajú. Osobne poznám dôležitých ľudí

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

Firmy

Rozhovory

Slovensko očami cudzincov

Seriál rozhovorov s osobnosťami z celého sveta, ktorí tu žijú alebo dlhodobo žili. Ako vnímajú Slovensko. Patríme skôr na Západ či na Východ? Čo sa cudzincom na ľuďoch u nás páči a čo nie? Čo sú ich obľúbené miesta a predovšetkým: Akí sme? Rozhovory budeme zverejňovať každý piatok.

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie