Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Kostkovu kliniku preverovala pre možný podvod polícia, nič nezistili

Kostka mal peniaze z ministerstva školstva, jemu blízka neziskovka dostala peniaze aj z premiérovej rezervy. Foto - tasr
Kostka mal peniaze z ministerstva školstva, jemu blízka neziskovka dostala peniaze aj z premiérovej rezervy. Foto – tasr

Jednu zo šiestich kliník Pavla Kostku, ktorý významne profituje za vlády Smeru a dostal aj dotáciu z rezervy premiéra Roberta Fica, vlani preverovala polícia. Išlo o kliniku v Spišskej Belej. Na generálnu prokuratúru totiž došiel anonymný podnet pre podozrenie z podvodu.

Anonym podľa polície podal oznámenie v Banskej Bystrici. „Oznámenie bolo podané v súvislosti s poplatkami občanov za produkty rehabilitácie rôzneho druhu,“ povedala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jana Migaľová.

Oznámenie však odmietli, pretože podľa nich nebol dôvod na začatie trestného stíhania. Na základe akých informácií ho stopli, polícia ani generálna prokuratúra neodpovedali.

Vyšetrovanie však nezastavili hneď, polícia si najskôr vyžiadala informácie od poisťovní. Išlo najmä o zmluvy. „Vlani v júni nás oslovila polícia z Kežmarku,“ potvrdila poisťovňa Dôvera. Čo konkrétne žiadali, nepovedala.

Najväčšiu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu prokuratúra neoslovila. „Na základe revízno-lekárskej kontroly u tohto poskytovateľa, ktorú VšZP vykonala v roku 2015, sa potvrdilo, že všetkým kontrolovaným poistencom bola poskytnutá zdravotná starostlivosť, čo poistenci potvrdili aj v zaslaných dotazníkoch,“ tvrdí poisťovňa.

Ostatné poisťovne do uzávierky neodpovedali. Zmluvy s Kostkom majú všetky tri poisťovne.

Najziskovejšia v zdravotníctve

Kliniky lekára Pavla Kostku, ktoré ponúkajú masérske či rehabilitačné služby, sú podľa opozičného poslanca Miroslava Beblavého (Sieť) najviac ziskové firmy v zdravotníctve. Kým napríklad sieť nemocníc Svet zdravia, ktorú vlastní skupina Penta, má ročnú ziskovosť takmer 24 percent, Kostkove kliniky majú viac ako 50 percent.

Tieto kliniky dostávajú veľa peňazí zo štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne tá si od nich na tento rok zazmluvnila výkony za 3 milióny eur. Ďalšie zdravotné poisťovne si objednali výkony za neporovnateľne menej peňazí.

Beblavý vyzval premiéra Roberta Fica, ktorý blízkej Kostkovej neziskovke dal 20-tisíc eur z premiérskej rezervy, aby zrušil jeho zmluvy. Premiér neodpovedal na otázky Denníka N, či zmluvy zrušia.

Všeobecná zdravotná na otázku, či zmluvu zruší, odpovedala, že je uzatvorená do konca tohto roka. „VšZP vždy platila za preukázateľne poskytnutú starostlivosť poistencom, čo aj v tomto prípade potvrdili samotní poistenci, ktorých VšZP oslovila v rámci kontroly.“ Ak dôjde k zníženiu počtu poistencov, ktorí budú využívať jeho služby, sľubuje, že zníži aj sumu, ktorú klinike platí.

Premiéra podľa informácií Plus jeden deň Kostka masíroval. Denníku to povedala bývalá zamestnankyňa Kostkovej kliniky, jej meno nezverejnili. Lekár ho údajne masíroval na úrade vlády. Tlačove oddelenie úradu vlády na naše otázky, či je to pravda, neodpovedalo.

Keď sa na to pýtali novinári priamo premiéra ešte v stredu, odpovedal: „Nie som pacientom kliniky doktora Kostku.“

Či to preverili, nepovedali

Kostka však nemá peniaze len z verejného zdravotného poistenia. Dostal ešte pol milióna eur z operačného programu Výskum a Vývoj pod ministerstvom školstva, tender vypísala firma Glaston, ktorá bola priamym príjemcom grantu.

Kostkova firma bola jediná, ktorá sa prihlásila. Obe firmy sídlia na rovnakej adrese – v Hoteli Bratislava na Seberíniho ulici, upozornila Transparency International.

Neziskovka blízka Kostkovi dostala 20-tisíc eur aj z premiérovej rezervy.

Minister školstva povedal, že peniaze pre Kostku preverí. Vo štvrtok ministerstvo neodpovedalo, či už tak urobilo.

Kostkove kliniky

 • Lekár Pavol Kostka má šesť kliník – v Spišskej Belej, Trenčíne, Nitre, Banskej Bystrici, Bratislave a Žiline.
 • Kostka má v štátnej poisťovni zmluvy na 3 milióny eur ročne.
 • Kostkovi stúpli za štyri roky tržby z menej ako 50-tisíc eur na 1,5 milióna eur. Zisk mu stúpol z takmer nuly na takmer 800-tisíc eur za 4 roky.
 • Z každého eura tržby má zhruba 50 centov zisk.
 • Kostka dostal dve dotácie na vytvorenie pracovných miest od ústredia práce. Bolo to v roku 2013 a dostal takmer 32-tisíc eur, za to mal zamestnať troch masérov, fyzioterapeuta a dve administratívne posily.
 • Vyše pol milióna eur z operačného programu Výskum a Vývoj pod ministerstvom školstva dostala Kostkova firma v tendri vypísanom firmou Glaston, ktorá bola priamym príjemcom výskumného grantu. Kostkova firma je jediná, ktorá sa prihlásila.
 • Premiér zo svojej rezervy zaplatil neziskovej organizácii blízkej Kostkovi 20-tisíc eur.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kiskov tieňový minister financií: Ak dôjde k zmene, čo dúfam, je dôležité, aby strany mali aj programové prieniky

Tomáš Meravý vraví, že nikdy v živote by v Kiskovej strane Za ľudí nezvyšovali daňovo-odvodové zaťaženie práce. Na druhej strane, sú otvorení vyšším majetkovým daniam.

Stručne z ďalších tém z rozhovoru s Tomášom Meravým:

 • V programe strany budú mať aj výdavkové limity
 • Priestor na šetrenie je v znižovaní prezamestnanosti v štátnej správe, máme napríklad veľa policajtov na jedného obyvateľa
 • Obedy zadarmo by úplne nerušil, ale treba sa vrátiť k nejakej forme adresnejšej pomoci
 • Ideálne by bolo, keby sa znížili sadzby sociálneho poistenia
 • Navrhuje debatu o progresívnom nastavení daňového bonusu, ktorého suma by rástla s počtom detí
 • Čítajte celý rozhovor s Tomášom Meravým.
Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minúta po minúte

Zdieľať

Pellegrini vyhlásil, že U. S. Steel Košice bol pre americký manažment „dojnou kravou“.  Podľa premiéra podnik trpí investičným dlhom, čo prispelo k jeho súčasnej ťažkej situácii na trhu s oceľou a zámeru znižovať počet zamestnancov.

 „Treba aj vytknúť americkému manažmentu, že tá fabrika im slúžila ako dojná krava a miesto toho, aby do nej primerane investovali, tak to nerobili,“ povedal Pellegrini po výjazdovom rokovaní v okrese Košice-okolie, na ktorom prijal odborárov z košických oceliarní.

Odborári mu odovzdali petíciu za podporu európskeho oceliarskeho priemyslu a vytvorenie férového prostredia na podnikanie. Z košickej továrne a jej dcérskych spoločností ju podpísalo viac ako 8800 zamestnancov.

Petícia nasledovala po tom, ako vedenie U. S. Steel Košice oznámilo, že do konca roka 2021 zníži počet zamestnancov pracujúcich v oceliarňach a jej dcérskych spoločnostiach o 2500.

K znižovaniu stavov zamestnancov pristúpila firma vzhľadom na zlú situáciu na trhu s oceľou, pričom poukázala na dôsledky vysokého importu ocele z krajín, ktoré nemusia dodržiavať pravidlá platné v Európe a nie sú súčasťou európskeho systému obchodovania s emisiami.

„Treba si veľmi otvorene povedať, a na tom sme sa aj zhodli s predstaviteľmi odborov, že tá fabrika vyprodukovala za posledné roky viac ako miliardu zisku a tento zisk bol skoro komplet odvedený akcionárom, majiteľom, do Spojených štátov. Tá fabrika veľmi málo v minulosti investovala, preto je tam aj značný investičný a morálny dlh, ktorý potom spôsobuje, že tá fabrika nie je taká efektívna, ako možno nejaké iné fabriky podobného typu v Európe alebo vo svete, a teraz žneme neblahé následky tohto celého. Takže, treba trochu vytknúť aj majiteľom, ako sa k fabrike správali,“ uviedol premiér.

Vláda si pritom podľa neho uvedomuje, že spolu s automobilkou Volkswagen ide o najväčšieho zamestnávateľa v krajine.

„Musíme dbať na to, čo sa bude diať na východe Slovenska a s veľkým znepokojením sledujem túto situáciu a privítal som aktivity odborárov, ktoré nesmerujú len k nejakému vyjednávaniu alebo zákazu prepúšťania, ale zaoberali sme sa globálne tou situáciou, ktorej čelíme v rámci Európy,“ povedal Pellegrini.

Odborárom prisľúbil, že ministri aj on sám budú v diskusiách na európskych fórach hovoriť o možných spôsoboch, ako brániť Európu voči dovozom lacnej ocele z krajín, kde sa pri výrobe neberie ohľad na environmentálne dôsledky. (tasr)

Zdieľať

SaS predložila do parlamentu balík opatrení pre motoristov. Ministerstvo dopravy má k návrhom výhrady.

Jana Kiššová z SaS uviedla, že motoristi tvoria veľkú časť štátneho rozpočtu, pričom nedostávajú adekvátnu protihodnotu. Balík opatrení opozičnej strany tvorí šesť návrhov zákonov.

SaS navrhuje úpravu pri ročnej diaľničnej známke, ktorá by podľa strany mala platiť celých 365 dní. Tento návrh je podľa hovorkyne ministerstva dopravy Karolíny Duckej odborne nepripravený. Rezort dopravy podľa jej slov vyhodnocuje správanie ľudí pri kúpe diaľničnej známky a pripravuje vlastné riešenie tejto problematiky. Avizovala, že ministerstvo ho predstaví v krátkom čase.

Ďalším navrhovaným opatrením je napríklad zrušenie nálepiek o absolvovaní technickej a emisnej kontroly, či zavedenie možnosti „prenositeľnosti“ tabuľky s evidenčným číslom vozidla zo starého motorového vozidla toho istého majiteľa na jeho nové motorové vozidlo. „Chceme, aby evidenčné čísla vozidla, plechové tabuľky, ktoré máme na autách, boli na majiteľa,“ priblížil poslanec SaS Miroslav Ivan.

Zrušiť by SaS chcela povinnosť nakrúcať videozáznam o priebehu výkonu technickej a emisnej kontroly na staniciach technickej kontroly (STK) a na pracoviskách emisnej kontroly. Ivan upozornil, že po zavedení tohto opatrenia je o prácu technika oveľa menší záujem.

Ducká reagovala s tým, že kamery boli na STK zavedené novelou zákona, ktorá bola vypracovaná v čase, keď bola SaS koaličnou stranou. Hovorkyňa zároveň podotkla, že všetci poslanci SaS za zavedenie kamier na STK hlasovali. „Aktuálna zmena iba rozšírila ich počet, pričom zákon jasne upravuje, na aké účely sa môžu tieto záznamy použiť,“ spresnila Ducká s tým, že toto ustanovenie liberáli pri jeho prijímaní v parlamente nepripomienkovali.

Jedným z návrhov SaS je aj novela zákona o správnych poplatkoch. Podľa Ivana by mal poplatok za registráciu auta odzrkadľovať administratívne náklady na prácu úradníka, ktorý úkon vykonáva.

Navrhuje tiež zníženie daní z motorových vozidiel pre nákladné vozidlá nad 3,5 tony. Rezort dopravy uviedol, že návrhy SaS v oblasti daní nie sú v jeho kompetencii. (tasr)

Zdieľať

Most-Híd by v prvom čítaní podporil návrh reformy zdravotníctva, podľa predsedu klubu Tibora Bastrnáka však má pripomienky. SNS si počká na rokovanie Koaličnej rady. ĽSNS sa rozhodne až po opätovnom stretnutí s ministerkou Andreou Kalavskou.

„Od začiatku hovoríme, že budeme podporovať všetky také návrhy, ktoré sú o bezpečnosti pacientov. Stratifikácia je taký návrh. Chceli by sme to podporiť. Máme nejaké výhrady a veci, ktoré si myslíme, že ešte ministerstvo zdravotníctva musí zlepšiť. Takže keď príde tento návrh do parlamentu, tak ho v prvom čítaní podporíme. Keď ministerstvo odstráni maličkosti, ktoré nie sú úplne definované, tak by sme to mali podporiť aj v druhom čítaní,“ komentoval Bastrnák z Mosta-Híd.

Podľa neho by išlo napríklad o zvýšenie dostupnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti v tých regiónoch, v ktorých by to bolo možné.

Predseda SNS Andrej Danko sa k téme vyjadrí neskôr. „Ja sa vyjadrím vtedy, keď Smer povie na Koaličnej rade, že stojí za Kalavskou. Dovtedy je jej návrh irelevantný, nemôžeme ísť proti záujmom koaličného partnera,“ povedal.

Kotlebova ĽSNS uviedla, že sa rozhodne až po opätovnom stretnutí s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou.

Podpredseda ĽSNS Martin Beluský uviedol, že sa s ministerkou potrebujú stretnúť ešte raz, aby strane odpovedala na niektoré otázky. Jedna sa týka personálneho zabezpečenia, druhá „malej nezrovnalosti“ v zákone. „Máme taký názor v odbornom tíme, ktorý hovorí, že to možno nie je úplne dokonalý návrh, ktorý má určité riziká, no možno je to stále lepšie, ako neurobiť nič.“ (tasr)

Zdieľať

SaS uviedla, že je za nižšie dane pre firmy, ale „nie šťastná“ je ich výška podľa obratu. Strana tak reagovala na schválenie 15-percentnej dane pre podnikateľov s ročným obratom do 100-tisíc eur v parlamente.

„My dlhodobo hovoríme, že je potrebné znižovať dane, aby bola väčšia ochota priznať a platiť dane. Má to určite pozitívne dynamické efekty,“ priblížila podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

„Ako trochu nešťastné vnímame to, že bude progresívna daň, teda že firmy s obratom do 100-tisíc eur budú platiť zásadne inú výšku dane na rozdiel od tých firiem, ktoré majú vyšší obrat. Vytvára to medzi týmito firmami istú konkurenčnú výhodu, respektíve nevýhodu. Toto si myslíme, že nie je celkom šťastné, ale v každom prípade podporujeme znižovanie daní,“ dodala. (tasr)

Viac k téme: Nižšia, 15-percentná daň je pre všetky firmy a živnostníkov s obratom do 100-tisíc eur ročne

Zdieľať

Poslanci SNS predložili do parlamentu návrh novely, ktorá by mala dosah na štátny rozpočet 150 miliónov eur a ani sa neunúvali vyčísliť dosah, hoci na to ministerstvo financií upozornilo. Povedal to opozičný poslanec Ondrej Dostál k novele znižujúcej DPH na potraviny.

Zdieľať

Nová kryptomena Facebooku je „budíčkom „pre centrálne banky, aby pokročili v spolupráci a samy vytvorili novú digitálnu menu, povedal člen výkonnej rady Európskej centrálnej banky Benoit Coeure. Úvah o takom kroku bolo viac, no nedotiahli sa.

Zdieľať

Nie je pravda, že Európska komisia zastavila osobitný odvod pre reťazce na Slovensku, povedala poslankyňa SNS Eva Antošová. Tvrdí, že odvod zastavil predseda SNS Andrej Danko, pričom Slovensku nikto nehovoril, že by odvod nemohlo zaviesť.