Denník N

Poštovné má zdražieť o desatinu, navrhuje štátna firma 

Zdroj - Slovenská pošta
Zdroj – Slovenská pošta

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Štátna pošta navrhuje zvýšiť poštovné o 11,4 percenta.
  • Pre bežného človeka to má znamenať rast nákladov o 16 centov ročne.
  • Pošta argumentuje zvýšenou infláciou a prepadom na trhu listov a balíkov.
  • Kľúčové bude, či pošta má relevantnú dlhodobú stratégiu na jej udržanie v konkurenčnom prostredí.

Poštovné má od nového roka zdražieť o 11,4 percenta. Navrhuje to Slovenská pošta, ktorá argumentuje zvýšenou infláciou a prepadom biznisu.

Štátna firma upokojuje, že ak to prejde, znamenalo by to pre obyvateľov medziročné zvýšenie nákladov na regulované poštové služby o asi 16 centov. Detailný návrh nového cenníka zatiaľ nezverejnila.

Bežný list do 50 gramov dnes poštári doručujú za 90 centov, ale ak ho podáte prvou triedou, stojí to 1,2 eura. Takto je to od marca tohto roku, predtým stál taký istý list 75 centov, respektíve jedno euro pri prvej triede.

Zdraženie ešte nemusí byť definitívne, čaká sa na pripomienky a nie je jasné, ako sa k tomuto návrhu postaví nová vláda.

Návrh na zvýšenie cien sa týka takzvaných regulovaných produktov. Pošta totiž musí poskytovať takzvanú univerzálnu službu, teda aj najmenší list musí dopraviť, ak treba, aj na lazy. Takúto povinnosť

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie