Denník N

Graf dňa: Investori sa tešia z výsledkov poľských volieb

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Poľské akcie sa deň po voľbách posilnili o viac ako 5 percent, zlotý si oproti euru pripísal 1,6 percenta.
 • Proeurópsky blok troch strán, ktorý chce ukončiť spor s EÚ o právny štát, získal podľa neúplných výsledkov väčšinu v parlamente.

Investori výsledky nedeľných volieb v Poľsku privítali, keďže priniesli šancu na vytvorenie proeurópskej vlády, ktorá môže ukončiť spor s Európskou úniou, ktorá Varšave zmrazila miliardy európskej pomoci. Poľské problémy s rastúcim rozpočtovým deficitom a infláciou sa však tak skoro neskončia, hovoria ekonómovia.

Podľa exit pollu síce voľby vyhrala vládnuca strana Právo a spravodlivosť, ale opozičný blok troch strán vedený bývalým premiérom a predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom získal väčšinu v parlamente. Oficiálne výsledky sa očakávajú do utorka.

Deň po voľbách sa poľské akcie posilnili o 5,3 percenta a zlotý si oproti euru pripísal 1,6 percenta, v rannom obchodovaní bol dokonca silnejší o skoro

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Graf dňa

  Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

  Poľské voľby

  Ekonomika, Svet

  Teraz najčítanejšie