Denník N

O najväčších peniazoch v novej vláde budú rozhodovať Raši a Kmec z Hlasu

Zľava: Richard Raši a Peter Kmec z Hlasu. Koláž – N; foto - TASR
Zľava: Richard Raši a Peter Kmec z Hlasu. Koláž – N; foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Žiadna iná strana v novej vláde nebude mať vplyv na takú sumu peňazí ako Hlas vďaka eurofondom a plánu obnovy. 

Kým rozdávanie zo štátneho rozpočtu sa musí pre hroziaci bankrot krajiny obmedziť, v prípade eurofondov je to naopak. Čím viac sa ich podarí vyčerpať, tým lepšie.

Na starosti to budú mať najmä dvaja členovia vlády, ktorých má podľa koaličnej zmluvy dosadiť Hlas Petra Pellegriniho. Ide o ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) a takisto podpredsedu vlády pre plán obnovy a využívanie eurofondov.

Hlas navrhol za ministra investícií Richarda Rašiho. Vrátil by sa tak v podstate na ten istý post, ktorý zastával za Pellegriniho vlády. V tom čase išlo ešte len o „úrad“ podpredsedu vlády s niekoľkými stovkami ľudí. Medzičasom sa nafúkol na ministerstvo s viac ako tisíc zamestnancami a prešli pod neho aj eurofondy. Raši už ohlásil eurofondovú revolúciu.

Za vicepremiéra pre plán obnovy navrhuje Hlas Petra Kmeca, ktorý mal v strane na starosti zahraničnú politiku.

Kmec by bol vraj dobrým ministrom, no iného rezortu

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitosti SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru, vpravo) a veľvyslanec SR v USA Peter Kmec (vľavo) počas Valného zhromaždenia OSN v New Yorku v roku 2013. Foto – TASR

Peter Kmec je v Pellegriniho strane od jej vzniku v júni 2020. Vo voľbách uzatváral prvú desiatku na kandidátke Hlasu.

Aj keď má povesť „solídneho diplomata“, jeho nominácia na post, z ktorého bude komunikovať najmä s bruselskými úradníkmi, viacerých prekvapila. „Nemá

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Európska únia

Ficova vláda

Peter Kmec

Plán obnovy EÚ

Richard Raši

Rozpočet a dlh

Voľby 2023

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie