Denník N

Ekonomický newsfilter: Miliardy od Európskej únie bude mať pod palcom Hlas

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

dve strany novej vládnej koalície – Hlas a SNS – včera zverejnili nominácie na budúcich ministrov, Smer mená oznámil zatiaľ len prezidentke. Najväčšiu negatívnu reakciu vyvolali kandidáti Andreja Danka, ktorými sú bojovník proti medveďom a ochranárom Rudolf Huliak ako potenciálny šéf rezortu životného prostredia a hviezda dezinformačnej TV Slovan Martina Šimkovičová ako budúca ministerka kultúry.

To sú, samozrejme, škandalózne nominácie, ale ani Hlas svojou zostavou príliš neoslnil. Napríklad, hospodárstvo má viesť bývalá ministerka vnútra Denisa Saková, rezort práce a sociálnych vecí oportunistický populista Erik Tomáš.

Hoci ministerstvo financií bude patriť Smeru, použitie miliárd z Európskej únie budú strážiť ľudia z Hlasu. Ministrom investícií a informatizácie bude stranícky harcovník Richard Raši, ktorý už na spackanú digitalizáciu raz vo vláde dozeral, a podpredsedom vlády pre plán obnovy bývalý kariérny diplomat Peter Kmec, ktorý by mohol byť dobrým členom vlády, ale skôr asi na čele iného rezortu.

Ekonomický newsfilter má dnes 1100 slov, prečítate ho za 4 a pol minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Raši z Hlasu bude opäť digitálny a investičný líder

Hoci post ministra financií v novej vláde pripadne Smeru, aj strana Hlas bude mať dosah na veľkú kopu peňazí. V časoch, keď štát potrebuje ušetriť, obsadia jeho ľudia dva rezorty, ktorých cieľom je, naopak, minúť čo najviac z eurofondov a plánu obnovy.

Strana za ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie navrhla Richarda Rašiho. Vráti sa tak v podstate na ten istý post, ktorý zastával za vlády svojho straníckeho šéfa Petra Pellegriniho. Vicepremiérom pre plán obnovy by mal byť Peter Kmec, ktorý mal v strane na starosti zahraničnú politiku.

O koľko peňazí ide?

 • Z rozpočtu na roky 2021 až 2027 dostane Slovensko

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie