Denník N

Úspešní reformátori chcú štátne úrady a podniky viesť aj za Ficovej vlády

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Aj keď sa menia vlády, väčšina úradníkov v štátnej správe zostáva na svojich miestach. Platí to aj pre šéfov dôležitých kontrolných a regulačných úradov, ktoré by mali byť od politikov nezávislé, aj keď často čelia rôznym tlakom.

Na mnohých postoch v štátnej správe sú reformátori – ľudia, ktorí majú ambíciu posúvať krajinu dopredu. Tí, ktorých oslovil Denník E, majú vo väčšine prípadov ambíciu zostať na svojich pozíciách aj za štvrtej vlády Smeru.

Napríklad šéfa Inštitútu finančnej politiky na ministerstve financií Juraja Valachyho vláda nemá dôvod meniť. Vzhľadom na napätý stav v štátnom rozpočte bude ľudí s jeho skúsenosťami potrebovať.

S inými úradníkmi však môže mať Smer konflikty, napríklad keď si bude chcieť popri polícii podmaniť aj kontrolné úrady.

Pripravili sme profily 10 osobností, ktoré sú kľúčové pre fungovanie štátnej správy. Sú medzi nimi: Michaela Kršková, Lívia Vašáková, Andrej Juris, Juraj Valachy, Juraj Beňa, Ľubomír Andrassy, Jozef Bíreš, Jozef Kiss, Miroslav Kulla a Martin Haluš.


Aby sa na Slovensku žilo lepšie, treba podľa Michaely Krškovej viac podporiť výskum

Michaela Kršková je šéfkou Výskumnej a inovačnej autority (VAIA) na úrade vlády a zodpovedá za časť plánu obnovy, ktorá sa venuje výskumu, vývoju a inováciám. „Ak by sa nám podarilo splniť ciele, tak by sa na Slovensku malo žiť lepšie každému,“ povedala v rozhovore pre Denník N.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Za príklad dáva Estónsko, ktoré v minulosti takisto dávalo na výskum málo peňazí. Potom však výdavky zvýšilo a výsledkom je najvyšší počet „jednorožcov“, čiže startupov s miliardovou hodnotou na obyvateľa na svete. Rozdiel vidno aj v platoch, ktoré tam výrazne narástli.

Kršková vyštudovala verejnú politiku na Princetonskej univerzite a ekonómiu a medzinárodný rozvoj na Graduate Institute of International and Development Studies v Ženeve. Má skúsenosti s financovaním startupov, zakladala investičný fond Neulogy Ventures a ocenenia Startup Awards.

Hovorí, že pokiaľ bude možnosť plnohodnotne pokračovať v reforme riadenia a financovania výskumu a inovácií pod novou vládou, na jej ochote slúžiť štátu sa nič nezmení. „Riadim sa pravidlom, že štátny zamestnanec vždy uprednostňuje verejný záujem pred svojím vlastným či pred záujmom konkrétneho politického subjektu, strany či súkromného subjektu,“ hovorí.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Ficova vláda

    Ekonomika

    Teraz najčítanejšie