Denník N

Ódorovci nechali novej vláde ďalšiu inšpiráciu. Farmári sa môžu dočkať rizikového fondu na suchá a povodne

Sucho na poliach. Foto N - Tomáš Benedikovič
Sucho na poliach. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Najdôležitejším odkazom úradníckej vlády pre novú koalíciu je zoznam opatrení na ozdravenie verejných financií.
 • No farmárom môže veľmi pomôcť aj koncepcia rizikového fondu na systémové odškodňovanie za suchá či povodne, keďže doteraz jasné pravidlá neexistovali.

Ak sa nová koalícia Smeru, Hlasu a SNS inšpiruje nápadom končiacej vlády Ľudovíta Ódora, poľnohospodári by mohli dostať nový fond, na ktorý čakajú už dlhé roky, no napriek mnohým prísľubom ho žiadna z predchádzajúcich vlád nedotiahla.

Ódorov kabinet v stredu zobral na vedomie precízny plán ministra pôdohospodárstva Jozefa Bíreša na zriadenie rizikového fondu na odškodňovanie za živelné katastrofy, ako sú čoraz častejšie extrémne suchá a povodne. Doteraz vláda škody kompenzovala len veľmi nesystémovo podľa toho, koľko mala peňazí. Ak sa Bírešov fond rozbehne, farmári budú mať pomoc nielen istú, ale vopred budú vedieť aj jej výšku.

Presné pravidlá fondu, ktoré určujú, ako sa majú vytvárať a využívať jeho zdroje alebo ako zabezpečiť nezávislosť jeho vedenia, už existujú. Bude len na novej vláde, či fond presadí aj v parlamente a následne aj v samotnej farmárskej praxi. Bíreša má na poste agroministra nahradiť Richard Takáč zo Smeru.

Kandidát strany Smer na post ministra pôdohospodárstva Richard Takáč v spoločnosti Ľuboša Blahu a Roberta Fica. Foto N – Tomáš Benedikovič

Hlavné parametre nového fondu

 • Rizikový fond má byť zriadený ako verejnoprávna inštitúcia na základe samostatného zákona.
 • Štát doň má každoročne

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Agro

  Ficova vláda

  Klimatická kríza

  Ľudovít Ódor

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie