Denník N

Zásah do reformy národných parkov by ohrozil miliardy aj na výstavbu nemocníc

Lídri koaličných strán. Zľava - Peter Pellegrini (Hlas), Andrej Danko (SNS) a Robert Fico (Smer). Foto N - Vladimír Šimíček
Lídri koaličných strán. Zľava – Peter Pellegrini (Hlas), Andrej Danko (SNS) a Robert Fico (Smer). Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Nová vláda sa bez peňazí z EÚ nezaobíde. Na financovanie veľkých projektov, napríklad na výstavbu nemocníc či diaľnic, nemá Slovensko vlastné peniaze.
  • Reforma národných parkov bola jedna z podmienok, aby mohlo Slovensko žiadať o ďalšie platby z plánu obnovy.
  • Slovensko môže z plánu obnovy dostať vyše šesť miliárd eur, do konca roka by sme mali požiadať o doplatenie prvej polovice. Žiadosti o vyplatenie zvyšnej časti bude posielať už Ficov kabinet.

Rudolf Huliak, Filip Kuffa a iní politici SNS, o ktorých sa hovorí, že by mohli viesť ministerstvo životného prostredia, sa netaja tým, že reforma národných parkov a už schválené zonácie by boli medzi prvými vecami, ktoré by po nástupe do funkcie „opravili“.

„Zreformujeme reformy,“ vyhlásil na svojom Facebooku Filip Kuffa zvolený do parlamentu na kandidátke SNS. Kuffa sa spomínal ako druhý nominant národniarov na ministra životného prostredia po starostovi Očovej Rudolfovi Huliakovi.

Prezidentka Zuzana Čaputová už vyhlásila, že Huliaka nevymenuje, okrem iného preto, lebo popiera klimatickú zmenu. Národniari na jeho mene trvajú. Huliak aj v stredu v televízii TA3 kritizoval reformu národných parkov a zonáciu a povedal, že boli vyhlásené „podvodným spôsobom“.

Akákoľvek zásadná zmena, ktorá by viedla k oslabeniu ochrany prírody, by však mohla Slovensko pripraviť o stámilióny až miliardy eur, varujú úradníci, ktorí majú na starosti vzťahy s Bruselom.

Je preto veľmi pravdepodobné, že viacerí ministri Smeru a Hlasu vrátane Roberta Fica budú nového šéfa envirorezortu krotiť. V opačnom prípade riskujú, že nebudú schopní splniť najväčšie sľuby, ktoré dávali voličom pred voľbami. Na tie totiž potrebujú peniaze EÚ.

Bez miliárd z plánu obnovy je napríklad takmer nemožné urobiť väčšiu rekonštrukciu nemocníc či dokonca postaviť nové. Vyplácanie zvyšných peňazí z plánu obnovy však môže Brusel stopnúť, ak nebudú splnené takzvané míľniky. Reforma národných parkov, konkrétne novela kľúčového zákona o ochrane prírody, bola jedným z nich.

Riskantné by bolo aj rušenie už schválených zonácií, varujú úradníci z ministerstiev, ktorí majú na starosti čerpanie eurofondov. S Denníkom E sa rozprávali pod podmienkou anonymity. Viacerí

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Európska únia

Ficova vláda

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Plán obnovy EÚ

Príroda

Rudolf Huliak

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie