Denník N

Firemný newsfilter: Skvelé časy zbrojárov Strnadovcov, z vojny ťaží aj obuv z Bardejova a náročná záchrana veselých ponožiek

Škrečky, ktoré preslávili firmu. Zdroj - Dedoles.sk
Škrečky, ktoré preslávili firmu. Zdroj – Dedoles.sk

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Noví ministri hospodárskych rezortov, o ktorých sa hovorilo už začiatkom októbra, sa preniesli aj do finálnych nominácií. Rezort hospodárstva má viesť Denisa Saková z Hlasu, pôdohospodárstvo Richard Takáč zo Smeru a financie jeho spolustranník Ladislav Kamenický. Najviac eurofondov bude ale prerozdeľovať Hlas. Ministrom investícií bude jeho nominant Richard Raši a podpredsedom pre plán obnovy zasa Peter Kmec. Ministerstvo školstva prevezme Tomáš Drucker, ktorý má z tejto zostavy zrejme najlepšiu reputáciu.

Novým menom na zozname je minister dopravy Jozef Ráž. Syn lídra kapely Elán a dobrý známy Roberta Kaliňáka bude mať takisto pod palcom veľký objem verejných zdrojov.

Prezidentka odmietla vymenovať iba vôbec najkontroveznejšieho Rudolfa Huliaka za nového šéfa životného prostredia. Celé jeho doterajšie pôsobenie je totiž v ostrom rozpore s hlavným poslaním tohto rezortu. Popieral napríklad klimatickú krízu a vulgárne napádal ochranárov.

A dosť turbulentný týždeň má za sebou Slovnaft. Cez týždeň oznámil, že úpravami technológií za 70 miliónov obmedzí hlučné a z veľkej diaľky viditeľné spaľovanie prebytočných plynov. A krátko na to boli ľudia široko-ďaleko v pozore z hluku a plameňov nad komínmi fabriky. Slovnaft musel dokonca narýchlo odstaviť výrobu. Príčinou bol nečakaný výpadok elektriny, ale presné dôvody firma vyšetruje.

Všetko ostatné dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.


1. Najväčší domáci zbrojári Strnadovci siahajú po veľkej americkej posile a získať môžu muničné eurofondy

Aj slovenské firmy obranného priemyslu sa môžu uchádzať o európske peniaze na výrobu delostreleckej munície a rakiet. Európska komisia totiž zverejnila výzvy na pridelenie grantov v celkovom objeme až 470 miliónov eur. Práve náboje do ťažkých zbraní totiž Ruskom napadnutej Ukrajine chýbajú najviac. Krajiny EÚ chcú Ukrajine urýchlene dodať až milión kusov takejto munície. Bežne sa pritom zbrojovky k verejným podporám nedostávajú.

Podpis grantových zmlúv sa očakáva už na jar budúceho  roku. Uchádzať sa o tieto podpory môže hlavne najvýznamnejší hráč v slovenskom zbrojárstve – skupina Czechoslovak Group českej rodiny Strnadovcov. Tá tu totiž ovláda zďaleka najväčšie muničné podniky.

Najviac vlani slovenským zbrojárom zarábala munícia. Foto – ZVS holding

Slovenské muničné podniky Strnadovcov:

  • Podnik VOP Nováky, ktorému pred 15 rokmi vybuchol jeden zo skladov, no neskôr ho znova dostali na nohy práve Strnadovci.
  • Spolu so štátom spoluvlastnia rovným dielom aj druhého významného výrobcu munície ZVS holding z Dubnice nad Váhom.
  • Hlavne VOP Nováky výrazne zarobil už vlani. Tržby firmy na revíziu munície vystrelili z 22 na 77 miliónov eur a zo štvormiliónovej straty sa dostali do 22-miliónového zisku. Dôvodom je najmä dopyt z Ukrajiny, potvrdzuje firma vo výročnej správe.
  • ZVL holding vlani zostal na tržbách 40 miliónov, no v najbližších dvoch rokoch preinvestuje do rozšírenia výrobných kapacít viac ako 32 miliónov.

Nová veľká posila z Ameriky: Skupina Czechoslovak Group chce navyše v munícii rásť aj akvizíciami. S americkou firmou Vista Outdoor sa dohodla na kúpe jej divízie Sporting Products, ktorá vyrába tiež muníciu. Ide o transakciu až za 1,9 miliardy dolárov. Aj na pomery Strnadovcov ide o obrovskú sumu, ktorá nemá ďaleko k hodnote aktív celej ich skupiny. Sporting Products sa zameriava doma v USA na výrobu malokalibrovej munície a jej súčiastok. S obchodom ešte musia súhlasiť aj akcionári Vista Outdoor a regulačné úrady.


2. Dedoles už verí v návrat do ziskov aj vďaka rastu na Amazone. Fusakle výrazne orezali predajne

Cez covid vďaka svojim zabehnutým e-shopom rýchlo rástli, no prestrelili investície do ďalšieho rozvoja. Po pandémii a neskôr aj pre vysokú infláciu dopyt zasa klesol, preto teraz musia prechádzať ozdravením.

Práve toto spája dvoch domácich predajcov ponožiek aj spodnej bielizne DedolesEric SK, ktorý je známy pod svojím konceptom Fusakle.

Ponožky Dedoles. Foto – Dedoles

Čo sa deje v Dedolese:

Dnes na dennike.sk

    Firemný newsfilter

    Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

    Firmy

    Priemysel

    Ekonomika, Slovensko

    Teraz najčítanejšie