Denník N

Špeciálna edícia Ódorovho lega ukazuje, ako môžu zdražieť energie

Ilustrácia - T. G. s Midjourney
Ilustrácia – T. G. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Nová Ficova vláda dostane od Ódorovho kabinetu nielen zoznam opatrení na zastavenie zadlžovania štátu, ale aj rôzne spôsoby, ako tlmiť rast cien plynu, elektriny a tepla.

Ceny, ktoré platia domácnosti a ďalší regulovaní odberatelia tento rok, sú umelo znížené štátnymi dotáciami.

Takéto míňanie si už nová vláda nebude môcť dovoliť. Riskovala by totiž zvýšenie dlhu, ktoré by mohlo vyústiť do bankrotu krajiny. Ministerstvo financií odhadlo, že na zastavenie zadlžovania treba v každom z nasledujúcich rokov zlepšiť hospodárenie štátu o 800 miliónov eur.

Udržanie cien energií na tohtoročnej úrovni by však malo presne opačný a ešte horší efekt. Štát by musel na dotácie vynaložiť ďalších zhruba jeden a pol miliardy eur, čiže takmer dvojnásobok toho, čo treba ušetriť.

Tím ministra Petra Dovhuna preto prišiel so špeciálnou edíciou takzvaných lego kociek, čiže opatrení na ozdravenie rozpočtu. V tejto špeciálnej edícii ide o rôzne možnosti, ako môže vláda ovplyvniť výšku mesačných účtov za plyn, elektrinu a teplo.

Aj v tomto prípade sa dajú kombinovať ako kocky populárnej stavebnice. V tomto texte prinášame prehľad piatich základných kombinácií. Pri každej z nich sa ceny mierne zvýšia väčšine domácností.

Výnimkou by mohli byť tie najchudobnejšie, no v ich prípade je otázne, či je štátny aparát vôbec schopný správne určiť, ktorá domácnosť je „chudobná“.

1. Ceny ako v tomto roku

Náklady na rozpočet: 1,5 miliardy eur

Ide o druhý najmenej

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Ficova vláda

Ľudovít Ódor

Peter Dovhun

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie