Denník N

Graf dňa: Matovičových 200 eur dostane len 55 percent detí

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Daňový bonus na dieťa je 140 eur mesačne, rodičia s nízkymi príjmami však na plnú úľavu nedosiahnu.
 • V Prešovskom kraji nemá nárok na plný daňový bonus až tretina detí s aspoň jedným zamestnaným rodičom.

Rodinný balíček Igora Matoviča bol od začiatku väčšinou ekonómov kritizovaný ako drahý a nespravodlivý. Obavy, že podpora obchádza tých, čo to najviac potrebujú, potvrdzuje aj nová analýza rozpočtovej rady.

Vláda pod vedením hnutia OĽaNO vlani presadila, aby sa detské prídavky zvýšili z 26 na 60 eur mesačne a súčasne aby sa zdvihla suma, ktorú si rodič odpočíta z daní, zo 47 na 140 eur na dieťa. Pri deťoch starších ako 18 rokov sa odpočítateľná položka známa ako daňový bonus zhruba zdvojnásobila na 50 eur. Matovič považuje presadenie zmien za jeden z najväčších úspechov pôsobenia OĽaNO vo vláde a hnutie pred voľbami oblepilo Slovensko bilbordmi so sloganom 200 eur na dieťa.

Na túto sumu však majú nárok rodičia len 55 percent detí, pre ďalších 21 percent detí sa bonus znižuje, ukazuje Graf dňa z odhadov analytika Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Matúša Senaja. Rodičia 7 percent detí nemajú žiadny daňový bonus, lebo nepracujú, a tak sa musia uspokojiť len so

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Dane a odvody

  Graf dňa

  Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie