Denník N

Ekonomický newsfilter: Grécky dlhový príbeh smeruje k šťastnému koncu, ten slovenský sa len začína

Ilustračné foto - AP
Ilustračné foto – AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

o tom, že ak Slovensko nebude šetriť, môže dopadnúť ako Grécko, sa v posledných týždňoch povedalo už veľa. Grécko však už dávno nie je tým neposlušným žiakom, s ktorým nechcú mať investori nič spoločné, a je tak odkázaný na záchranné balíky.

V piatok krajina získala po viac ako dekáde opäť investičný rating, čo znamená, že jeho dlhopisy môžu nakupovať aj konzervatívni investori. Grécke dlhopisy už pred zmenou ratingu spoločnosťou S&P Global vynášali zhruba o 1,5 percenta viac ako nemecké, riziková prirážka je tak len o niečo väčšia ako v prípade Slovenska.

Grécko zachránila reformná vláda Kyriakosa Mitsotakisa, ktorý ostáva vo funkcii aj po júnových voľbách. Jeho príbeh má teda šťastný koniec, cenou zaň však bola tvrdá recesia a pokles životnej úrovne. Slovensko sa toho môže vyvarovať, ak začne šetriť skôr, než ho k tomu donútia finančné trhy.

Prvý Ekonomický newsfilter týždňa má necelých 1 400 slov, na jeho prečítanie potrebujete necelých 6 minút. Pripravil Radoslav Tomek.

1. Grécko má znovu pečiatku dôveryhodného dlžníka

Grécko sa síce právom stalo symbolom nezodpovedného riadenia verejných financií, ale v súčasnosti už preň takéto hodnotenie nie je fér. Krajina, ktorej hrozil bankrot a nútený odchod z eurozóny, má opäť investičný rating.

V piatok jej ho vrátila spoločnosť S&P, zvyšné dve z trojice veľkých ratingových agentúr -

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie