Denník N

Graf dňa: Finančné trhy sa boja, že ani jeden z dvoch prezidentských kandidátov nevyvedie Argentínu z hlbokej krízy 

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • V druhom kole prezidentských volieb sa stretnú populistický súčasný minister s s krajne pravicovým ekonómom, ktorý chce v krajine zaviesť dolár. 
  • Nový prezident zdedí ekonomiku oslabenú skoro 140-percentnou infláciou a padajúcou hodnotou meny.
  • Graf dňa pripravil Radoslav Tomek.

Výsledky prvého kola argentínskych prezidentských volieb finančné trhy nepotešili. Ani jeden z dvoch kandidátov, ktorí postúpili do finále, nie je podľa ekonómov zárukou, že latinsko-americká krajina nájde cestu z prekérnej finančnej situácie, v ktorej sa ocitla.

Víťazom prvého kola sa s 37 percentami hlasov stal súčasný peronistický minister hospodárstva Sergio Massa, na druhom mieste skončil so stratou 7 percentných bodov Javier Milei, ktorý chcel argentínsku ekonomiku dolarizovať a radikálne skresať štátne výdavky. Investori dúfali, že do druhého kola postúpi technokratka Patricia Bullrichová, ktorá sľubovala návrat k štandardnej hospodárskej politike. Skončila tretia s 24 percentami.

Na paralelnom devízovom trhu sa v pondelok cena dolára vrátila nad hranicu 1000 pesos, ukazuje Graf dňa. V krajine existuje ešte oficiálny trh, kde je však domáca mena aj po augustovej devalvácii výrazne

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Graf dňa

Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

Latinská Amerika

Ekonomika, Svet

Teraz najčítanejšie