Denník N

Slovensko vedie v európskom rebríčku fiktívnych živnostníkov. Lákajú ich nižšie odvody a dane

Ilustrácia - T. G. s Midjourney
Ilustrácia – T. G. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Na Slovensku sa prudko zvýšil počet fiktívnych živnostníkov.
 • Čoraz viac sa preto hovorí o tom, že by sa im mali zvýšiť dane a odvody. Táto možnosť bola aj na zozname opatrení na ozdravenie štátneho rozpočtu, ktorý predstavila úradnícka vláda.
 • Otázne je, či takáto zmena prejde, keď bude v koalícii SNS, ktorá daňovo-odvodové výhody živnostníkov presadila.

Slovensko kraľuje európskemu rebríčku fiktívnych živnostníkov. Podľa údajov Eurostatu a OECD sa ich počet za ostatných desať rokov zvýšil z 84-tisíc na bezmála 110-tisíc. Výrazne ich pribudlo v rok 2017, keď sa im zvýšili paušálne výdavky, čiže daňová úľava, zo 40 na 60 percent z ich príjmov, tvrdí Najvyšší kontrolný úrad SR, ktorý túto štatistiku analyzoval.

Podľa definície Eurostatu je fiktívnym živnostníkom samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO), ktorá nemá zamestnancov a pracuje iba pre jedného klienta alebo jedného dominantného klienta, ktorý mu určuje pracovný čas.

Slovensko malo podľa údajov Eurostatu z roku 2018 z celkového počtu SZČO najvyšší podiel takých, ktorí mali jedného klienta – až 23 percent, kým priemer EÚ bol 8,4 percenta. Zároveň

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Dane a odvody

  Firmy

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie