Denník N

Ódor necháva Ficovi Návod pre úspešné Slovensko. Má odvrátiť temnú budúcnosť krajiny

Končiaci kabinet Ľudovíta Ódora zanecháva Robertovi Ficovi (Smer) a jeho ministrom návod, ako spraviť zo Slovenska úspešnejšiu krajinu. Obálky štyroch kapitol farebnosťou opäť odkazujú na kocky lega, z ktorých si môžu budúce vlády zostaviť svoju kombináciu opatrení. Koláž – N; foto v strede – TASR
Končiaci kabinet Ľudovíta Ódora zanecháva Robertovi Ficovi (Smer) a jeho ministrom návod, ako spraviť zo Slovenska úspešnejšiu krajinu. Obálky štyroch kapitol farebnosťou opäť odkazujú na kocky lega, z ktorých si môžu budúce vlády zostaviť svoju kombináciu opatrení. Koláž – N; foto v strede – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Úradnícka vláda Ľudovíta Ódora predstavila v posledných týždňoch súbory opatrení na zvládnutie najakútnejších problémov Slovenska.
  • Ide najmä o zastavenie zadlžovania krajiny a zmiernenie nárastu cien energií od januára.
  • Tieto opatrenia prezývajú Ódorovi úradníci „lego kocky“, pretože noví ministri Roberta Fica ich môžu rôzne kombinovať.
  • Posledný návod predstavil Ódorov kabinet na svojom záverečnom zasadnutí. Má názov Návod pre úspešné Slovensko.

K doteraz predstaveným „lego stavebniciam“ pridala v utorok odchádzajúca vláda ešte poslednú veľkú skladačku – návod pre úspešné Slovensko.

Materiál má podobu štyroch menších knižiek, pričom každá má okolo 70 až 100 strán a lego pripomínajú aj svojím nápadne farebným obalom. Pracovali na nich nielen ľudia z ministerstiev, ale aj experti zvonku. Základné východiská predstavili už v polovici septembra na konferencii Návod pre úspešné Slovensko.

Podľa Ódorovho návodu bude budúcnosť obyvateliek a obyvateľov Slovenska v najbližších rokoch závisieť od toho, či sa krajine podarí zvládnuť tieto štyri výzvy: zastaviť exodus šikovných ľudí; použiť peniaze z EÚ na dobiehanie zvyšku Únie; presunúť kompetencie, ale aj financie zo štátu na obce a mestá a pripraviť sa na dôsledky šokov, ktoré spôsobujú globálne megatrendy – najmä klimatická kríza a robotizácia.

Materiál sa však dá čítať aj inak – ako predzvesť budúcnosti, ktorá Slovensko čaká, ak budú politici a úradníci spomínané štyri výzvy ignorovať.

Vláda premiéra Ľudovíta Ódora na svojom poslednom zasadnutí. Foto – TASR

Čo nás podľa expertov čaká, ak sa Slovensko nebude modernizovať: Šikovní ľudia budú mať čoraz viac dôvodov krajinu opustiť. Veľa rodín sa preto rozdelí.

Tí, ktorí tú ostanú, si len ťažko splnia svoje sny. Nezarobia dosť ani na dôstojné dôchodky pre svojich rodičov. V spoločnosti budú narastať hádky a napätie.

Nielenže nikdy nedobehneme najbohatšie krajiny EÚ, Slováci nebudú zarábať ani toľko čo priemerní Európania.

Náš vidiek a mestá nezačnú vyzerať ako tie české alebo rakúske a život v niektorých regiónoch bude poznačený suchom, nedostatkom pitnej vody a povodňami.

Veľa ľudí sa nedokáže prispôsobiť novým nárokom v zamestnaní. Nízkokvalifikovaní zamestnanci stratia prácu v dôsledku robotizácie.

Štát zabezpečí pre ľudí v núdzi iba jedno teplé jedlo denne a skromné bývanie, ale nepomôže im dostať sa z biedy.

V nasledujúcom texte sme zhrnuli, čo sa s tým dá robiť podľa Návodu pre úspešné Slovensko od vlády Ľudovíta Ódora.

1. Ako urobiť zo Slovenska magnet na talenty

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Ľudovít Ódor

    Ekonomika

    Teraz najčítanejšie