Denník N

Ekonomický newsfilter: Návod pre Slovensko môže skončiť vo Ficovom koši a hlas expertov pôjde do úzadia

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

Robert Fico, ktorý sa dnes po štvrtýkrát stane predsedom vlády, na pracovnom stole nájde aj Návod pre úspešné Slovensko. Sú to štyri knižky so 70 až 100 stranami, ktoré pripravil tím odchádzajúceho premiéra Ľudovíta Ódora.

Podľa nich závisí budúcnosť obyvateliek a obyvateľov Slovenska v najbližších rokoch od toho, či sa krajine podarí zvládnuť štyri výzvy: zastaviť exodus šikovných ľudí; použiť peniaze z Európskej únie na dobiehanie jej bohatších členov; presunúť kompetencie, ale aj financie zo štátu na obce a mestá a pripraviť sa na dôsledky šokov, ktoré spôsobujú globálne megatrendy – najmä klimatická kríza a robotizácia.

Hoci Ódor svoj kabinet prirovnal k štvrtému útoku, pár gólov sa vláde odborníkov streliť podarilo. Medzi ne patrí napríklad mobilizácia čerpania eurofondov, z ktorých podľa odhadov prepadne len zhruba 100 miliónov eur, alebo povestné lego kocky – súbor potenciálnych opatrení, ktoré ozdravia verejné financie či už znížením výdavkov, alebo zvýšením daní. Ukazujú, že bezbolestne znížiť deficit len daňami pre bohatých, ako to sľubuje Fico, sa nedá.

Aj keď únikom mozgov či očakávaným nárastom štátneho dlhu sa musí zaoberať akákoľvek vláda, Fico sa už nechal počuť, že tá jeho má na veci iný názor ako „bankári,“ čím narážal na Ódorovo predošlé pôsobenie ako viceguvernér centrálnej banky. Vládnutie je síce o politike, ale žiaden politik nemôže ignorovať názor odborníkov. Keď veríme inžinierom, ktorí navrhli lietadlo, že cestu v ňom prežijeme, prečo nie špičkovým ekonómom, keď nás varujú, že nám napríklad hrozí bankrot?

Dnes sme Ekonomický newsfilter pripravili na 6 minút čítania, má 1300 slov. Pripravil Radoslav Tomek.


1. S Kamenickým ako ministrom hrozí, že ozdravenie štátnej kasy bude len naoko

Kľúčovou úlohou štvrtej vlády Roberta Fica bude ozdravenie verejných financií, ktoré podľa predpovedí Európskej komisie skončia tento rok s najväčším deficitom v celej dvadsaťsedmičke. Neľahkú úlohu dostane na starosť Ladislav Kamenický, čo nevzbudzuje nádeje na výraznú zmenu.

Päťdesiattriročný podpredseda strany Smer vo funkcii ministra financií nebude nováčikom, rezort už viedol necelý rok pred voľbami 2020 po Petrovi Kažimírovi, ktorý odišiel na čelo Národnej banky Slovenska. Fico vtedy

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Dane a odvody

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ficova vláda

  Investovanie a úvery

  Ladislav Kamenický

  LGBTI+

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie