Denník N

Vodný kameň v sprche treba čistiť inak než mastný gril, hovorí manažérka značiek ako Cif, Savo či Domestos

Ilustračné foto - Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Čistiace prípravky nezdraželi tak výrazne ako potraviny, hovorí Lenka Křížová, manažérka spoločnosti Unilever známej produktmi, ako sú Cif, Savo či Domestos.

Ak by chcel niekto ich výrobcom vyčítať privysoké marže, mal by sa podľa nej pozrieť na ich významné investície do vývoja. Vďaka nemu na jedno pranie potrebujete menej prášku či gélu a to, čo sa kedysi pralo na 60 stupňov, dnes stačí prať na 30 a ešte aj kratšie, vysvetľuje Křížová, ktorá v Unileveri zodpovedá za segment starostlivosti o domácnosť (home care) pre Slovensko a Česko.

V rozhovore odpovedá aj na otázky:

  • či je ocot lepší čistič ako tradičné prípravky;
  • ako nahradiť ropné deriváty v čističoch;
  • a v čom robíme chybu, ak sa nám nedarí vyčistiť sporák alebo sprchovací kút.

Čo by ste povedali človeku, ktorý čistí domácnosť octom?

Že by mal byť opatrný. Ocot je dobrý čistič, je to prírodná látka s relatívne univerzálnym použitím, ale bála by som sa ho použiť napríklad na drahšie materiály. Ľudia často nevedia odhadnúť, koľko octu a na aký povrch ho môžu použiť. Často sa stáva, že ho použijú aj na prírodný kameň, ako je napríklad mramor, a dôjde k nenávratnému poškodeniu. Keďže ocot môže mať korozívne účinky, môže poškodiť aj kovové povrchy. Takže ak ho nesprávne dávkujete alebo ho použijete na nesprávny povrch, môžete spotrebič aj trvalo poškodiť.

Lenka Křížová. Foto – Unilever

Hovoríte z pozície výrobcu čistiacich prípravkov. Častý argument v prospech octu je však obava, že práve chemické čističe môžu spotrebiče znehodnotiť.

Ocot je roztok kyseliny octovej a

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Inflácia

Obchod

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie