Denník N

Graf dňa: Ekonomiky V4 sú najviac oslabené infláciou, Balkán porastie rýchlejšie

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Slovensko tento rok porastie rýchlejšie ako jeho susedia, ale na Balkán či Ukrajinu to stačiť nebude, predpovedá rakúsky inštitút WIIW.
  • Rast v celom regióne by sa mal budúci rok zrýchliť, podporia ho klesajúce úrokové sadzby.

Ekonomiky krajín Vyšehradskej štvorky zvykli rásť rýchlejšie ako zvyšok strednej a východnej Európy, dnes to však už neplatí. Hoci sa v budúcom roku čaká ich výrazné oživenie, rastovými šampiónmi regiónu zostanú krajiny Balkánu spolu s Ukrajinou, vyplýva z prognózy prestížneho rakúskeho inštitútu.

Maďarsko a Poľsko pravdepodobne skončia v tomto roku v miernej recesii, česká ekonomika zaznamená minimálny možný rast a slovenská sa zväčší len o 0,8 percenta, ukazuje Graf dňa z predpovedí Viedenského inštitútu pre medzinárodné ekonomické štúdie, známeho pod nemeckou skratkou WIIW. Najrýchlejšie, skoro 4,5-percentným tempom, porastie ekonomika

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Graf dňa

    Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

    Ekonomika

    Teraz najčítanejšie