Denník N

Predčasné penzie idú ako „teplé rožky“. Požiadať musíte do konca roka

Foto - TASR
Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Záujem o skorší odchod do dôchodku prejavilo od začiatku roka do konca septembra už vyše 15-tisíc ľudí.
  • Voľných rezervácií na podanie žiadosti cez web Sociálnej poisťovne rýchlo ubúda.
  • Predčasný dôchodok možno priznať aj po 40 odpracovaných rokoch. Splnenie tejto podmienky sa dá preveriť cez elektronický účet poisťovne.

Odísť do penzie predčasne už v tomto roku sa mnohým vyplatí. Dôvodov je hneď niekoľko. Novela zákona o sociálnom poistení totiž od januára umožnila priznať predčasný dôchodok aj po 40 odpracovaných rokoch. Doteraz to bolo možné najskôr dva roky pred dovŕšením dôchodkového veku. A ak vám do riadnej penzie nechýbajú viac ako dva roky, nevyžaduje sa splnenie podmienky 40 odpracovaných ro­kov.

Ďalším dôvodom zvýšeného záujmu je, že dôchodok priznaný v tomto roku bude zároveň valorizovaný dvakrát, a to najskôr o 11,8 percenta a následne vďaka mimoriadnej letnej valorizácii ešte o 10,6 percenta. A tretia valorizácia o 3,6 percenta príde od januára budúceho roku.

Ak si však žiadosť podáte až

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Dôchodky a dôchodkový vek

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie