Denník N

Firemný newsfilter: Biedronka už berie ľudí slovenskému Lidlu, JTRE dokončilo prvé londýnske budovy a Slovnaft zneužili podvodníci

Nové londýnske vežiaky Triptych Bankside slovenského developera JTRE. Foto - JTRE
Nové londýnske vežiaky Triptych Bankside slovenského developera JTRE. Foto – JTRE

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Robert Fico sa odkláňa od jednoznačnej prozápadnej politiky voči Rusku aj po ukončení predvolebnej kampane a prevzatí moci. Po vzore Maďarska už nechce poskytovať vojenskú pomoc Ukrajine a pred zavedením ďalších sankcií voči Rusku si bude pýtať analýzy, či neuškodia Slovensku.

Pri európskej finančnej pomoci pre Ukrajinu v objeme 50 miliárd eur si zase kladie podmienky. Chce garancie, že nebude spreneverená, čo je, len keď si pomyslíme na známe korupčné škandály Ficových vlád, odvážna požiadavka. A ešte k tomu žiada, aby sa na obnove Ukrajiny zúčastňovali aj slovenské firmy a aby sa obnovila naša prihraničná infraštruktúra.

Udržanie prozápadnej orientácie Slovenska je veľmi dôležité aj pre západné firmy, ktoré sú nosným pilierom domácej ekonomiky. Pri rozhodovaní o ďalších investíciách na Slovensku môžu teraz váhať o niečo dlhšie, ako je bežné.

Dobrá správa je, že EÚ nám pre kauzu Dobytkár nakoniec z eurofondov pre farmárov a potravinárov nezoberie 25 percent, ale necelých 15. Pokuta za odhalenú korupciu za predošlých vlád Smeru a SNS sa tak zmenšila na 28 miliónov. Dôvodom je zavedenie protikorupčných mechanizmov na Pôdohospodárskej platobnej agentúre.

„Dôvera, ktorú dnes máme, je krehká a nesmieme s ňou v budúcnosti hazardovať,“ povedal šéf agentúry Jozef Kiss deň pred tým, ako sa kontrola nad agrárnymi dotáciami vrátila naspäť do rúk Smeru.

Všetko ostatné dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.


1. Poľská Biedronka otvorí prvé obchody na Slovensku zhruba o rok. Lidlu už berie ľudí

Najväčšia sieť diskontov v Poľsku Biedronka otvorí svoje prvé slovenské predajne zrejme koncom budúceho roka. Informujú o tom poľské médiá s odvolaním sa na vyhlásenie portugalskej skupiny Jerónimo Martins, ktorá Biedronku vlastní.

Predajňa Biedronky Foto – Biedronka

Čo všetko ešte svedčí o príprave slovenského štartu:

  • Reťazec tu už má zaregistrovanú aj slovenskú doménu biedronka.sk.
  • Vo všetkých svojich poľských predajniach má zase Biedronka už teraz premiérový slovenský týždeň, v rámci ktorého ponúka naše potraviny, napísal portál tvnoviny.sk. Zjavne tak rozbieha spoluprácu so slovenskými dodávateľmi. V letákoch má Biedronka napríklad syry z mliekarenskej skupiny Tami, tresku od žilinskej Ryby, cukrovinky od I. D. C. Holding, horčice od liptovskomikulášskej firmy Snico a pivá Urpiner a Zlatý Bažant.
  • Biedronka v lete rozbehla na Slovensku nábor pracovníkov a siaha aj po ľuďoch od konkurenčných sietí. Získala už napríklad niekoľko nákupcov od Lidlu a Kauflandu, ktoré patria do nemeckej skupiny Schwarz. Lidl je tu pritom veľmi úspešnou firmou so ziskami zhruba 150 miliónov eur ročne.
Slovenský týždeň v poľskom reťazci diskontov Biedronka. Foto – Biedronka

Čo sa dá očakávať – príchod Poliakov, o ktorom sme informovali ešte na jar tohto roka, môže vyvolať na slovenskom trhu zásadné pohyby. Medzi existujúcimi hráčmi i v cenách na pultoch. U severných susedov je to totiž s 3 300 predajňami a so 70-tisíc zamestnancami najväčší predajca potravín a zároveň aj najväčší diskontný predajca. Práve tí tradične stavajú hlavne na nízkych cenách. Biedronka je aj na slovenské pomery poriadne veľká firma. Doma v Poľsku jej tržby presahujú 12 miliárd eur. Na Slovensku má každá zo štvorice najväčších sietí Lidl, Tesco, Kaufland a Jednota ročné tržby pod 2 miliardami eur.


2. J&T Real Estate dokončilo prvé dva londýnske projekty. Jeden pre prémiových klientov a jeden aj pre seniorov

Necelé štyri roky od založenia svojej londýnskej pobočky jeden z najväčších slovenských developerov J&T Real Estate (JTRE) dokončil v hlavnom meste Veľkej Británie prvé dva projekty. Ide o 

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Automobilový priemysel

Firemný newsfilter

Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

Firmy

Priemysel

Reality

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie