Denník N

Prvé sľuby aj kľúčoví ľudia nového agroministra. Šéf platobnej agentúry zostáva, no prišli aj osoby blízke Bödörovi

Nový minister pôdohospodárstva Richard Takáč v spoločnosti Ľuboša Blahu a Roberta Fica. Foto N - Tomáš Benedikovič
Nový minister pôdohospodárstva Richard Takáč v spoločnosti Ľuboša Blahu a Roberta Fica. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Do cien potravín zatiaľ nová vláda napriek odvážnym predvolebným vyjadreniam zasahovať nebude. Chce ich však viac sledovať.
  • Jozef Kiss, ktorý ozdravil Pôdohospodársku platobnú agentúru po korupčnej kauze Dobytkár, môže na jej čele zostať aj naďalej.
  • Minister má mať o spoluprácu s Kissom naďalej záujem.
  • Na ďalšie kľúčové posty si však Takáč doviedol aj ľudí s prepojeniami na oligarchu Norberta Bödöra, ktorý je obžalovaný v kauze Dobytkár.

Nová vláda zatiaľ nehovorí nič o znižovaní DPH na potraviny ani o cenovej regulácii, po ktorých volali koaličné strany pred voľbami. Predseda vlády Robert Fico po utorkovej návšteve ministerstva pôdohospodárstva povedal iba to, že nového ministra Richarda Takáča žiada o prísnejšie monitorovanie cien potravín. Štát by podľa Fica zasiahol, keby boli výkyvy nezvyčajne veľké.

Takýto opatrný prístup je dobrou správou pre vysoko deficitné verejné financie. Znamená to, že zatiaľ nehrozí zníženie výnosov z DPH, ktoré by nastalo, keby sa znížili jej sadzby na potraviny.

Zároveň sa kompletizuje tím kľúčových ľudí okolo nového ministra a ten vyvoláva zmiešané pocity.

Pozitívne je, že by mal zostať vo svojej funkcii doterajší generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Jozef Kiss, ktorý ju ozdravil po ťažkej korupčnej kauze Dobytkár z čias predchádzajúcich vlád Smeru z rokov 2012 až 2020.

„Pán minister Takáč ma požiadal, aby som na svojom poste zotrval aj naďalej, lebo vníma progres, ktorý agentúra za posledné roky zaznamenala,“ uviedol pre Denník E Kiss. Podľa neho sa s ministrom rozprávali aj o budúcnosti – o tom, ako procesy v agentúre ešte viac vylepšiť. Kiss už po voľbách potvrdil, že má záujem vo svojej funkcii pokračovať.

Ďalšie dva kľúčové posty však Takáč obsadil ľuďmi, ktorí majú prepojenia na kontroverzného nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra, blízkeho Smeru. Ten je obžalovaný z prania špinavých peňazí v korupčnej kauze Dobytkár.

Noví podriadení s väzbami na Bödöra

O novom Takáčovom

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

Ficova vláda

Kauza Dobytkár

Richard Takáč

Ekonomika

Teraz najčítanejšie