Denník N

Denník N je novým spolumajiteľom českého časopisu Respekt

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Denník N sa od novembra stáva menšinovým vlastníkom českého týždenníka Respekt.

„Je pre nás cťou, že sa môžeme stať súčasťou príbehu jedného z najkvalitnejších českých médií. Veríme, že táto spolupráca môže byť prínosná nielen pre Respekt a české a slovenské N-ko, ale pre celý mediálny trh v oboch našich krajinách,“ povedal Lukáš Fila, riaditeľ spoločnosti N Press vydávajúcej Denník N.

„Mám radosť, že Denník N zareagoval pozitívne na moju ponuku vstúpiť do Respektu. Považujem ho za jedno z najlepších stredoeurópskych médií. Disponuje výborným know-how na pôsobenie v digitálnom svete a to chceme využiť. Respekt, bohužiaľ, nemohol v posledných rokoch dostatočne reagovať na vývoj vo svete digitálnych médií,“ vraví šéfredaktor Respektu Erik Tabery.

Prečítajte si odpovede na najdôležitejšie otázky o transakcii.

Čo je Respekt a aký je jeho význam?

Respekt je politicko-spoločenský týždenník, ktorý vznikol v roku 1989 z pôvodne samizdatových časopisov. Je to jedno z najuznávanejších českých médií, počas svojej existencie otvoril množstvo politických káuz a v zásadnej miere ovplyvňuje verejnú debatu v krajine.

Šéfredaktorom časopisu je od roku 2009 novinár Erik Tabery, pred ním redakciu riadil Martin M. Šimečka. V Respekte pracujú a publikujú významné osobnosti českej žurnalistiky. Má 22-tisíc printových a digitálnych predplatiteľov.

Respekt vlastnil český podnikateľ Zdeněk Bakala, ktorý podniká vo viacerých oblastiach od ťažobného priemyslu po energetiku. Časopis bol takmer 15 rokov súčasťou vydavateľstva Economia, pod ktoré patria napríklad aj denník Hospodářské noviny či spravodajský web Aktuálně.cz.

„S tým, ako sa zintenzívňovali ťažké časy pre médiá, sa začalo ukazovať, že je zložité venovať pozornosť viacerým titulom s odlišným zameraním. Preto som majiteľovi Zdeňkovi Bakalovi predostrel nápad s osamostatnením Respektu, aby mohol rýchlejšie reagovať na zmeny,“ vraví šéfredaktor Tabery.

Kto budú noví majitelia časopisu a ako sa zmení redakcia?

Od novembra 2023 sa vydavateľom časopisu stáva spoločnosť Respekt Media, a. s., v ktorej majú rovnaké podiely štyri subjekty: slovenský Denník N; česká nadácia Independent Press, ktorá spoluvlastní aj český Deník N; spoločnosť Aegis Holding maďarského novinára a spisovateľa zo Slovenska Lászlóa Szigetiho, ktorý napríklad založil vydavateľstvo Kalligram; a zvyšnú štvrtinu Respekt Media bude vlastniť samotná redakcia Respektu.

„Naším zámerom bolo osloviť nespochybniteľných spoluvlastníkov. A som nadšený, že sa nám to podarilo. Navyše každý vlastní 25 percent, sme teda partneri,“ vraví Tabery. „Je to v mnohých ohľadoch zásadný zlom. V čase, keď dochádza ku koncentrácii médií v rukách niekoľkých ľudí, je tu tento opačný krok. To je veľká vec,“ dodáva.

Nová vlastnícka štruktúra je zárukou udržania nezávislosti Respektu. Redakciu tvorí 24 ľudí, jej zloženie zostáva aj po zmene majiteľa nezmenené.

Zúčastnené strany sa dohodli, že nebudú zverejňovať finančné podrobnosti o transakcii.

Prečo sa Denník N rozhodol stať spolumajiteľom Respektu?

Respekt je v našom regióne symbolom toho, ako má vyzerať kvalitná žurnalistika, a Denník N má k nemu od svojho vzniku blízko. Šéfredaktor Respektu Erik Tabery bol napríklad predsedom redakčnej rady Denníka N a pravidelne u nás publikuje.

Možnosť investovať do Respektu je pre nás veľmi zaujímavá a sme radi, že môžeme byť súčasťou jeho príbehu. Sme zároveň presvedčení, že know-how, ktoré sme získali pri budovaní úspešného digitálneho predplatného, vieme využiť aj pri rozvoji Respektu.

Spolupráca môže byť prínosná aj pre český Deník N, pre ktorý je Respekt konkurentom, no odteraz môže byť aj cenným partnerom.

Z akých zdrojov Denník N investíciu financuje?

Denník N transparentne zverejňuje výsledky hospodárenia. Naša redakcia je v posledných rokoch zisková. Postupne sme si vytvárali finančnú rezervu a zároveň sme vyplácali dividendy akcionárom, teda aj samotným novinárom, ktorí redakciu spoluvlastnia.

Dlhšie sme hľadali aj investičné príležitosti a tento rok sa objavili hneď dve: kúpili sme podiel v slovenskej IT a poradenskej firme v oblasti digitálneho publikovania a reklamy FatChilli a teraz sa stávame spolumajiteľom Respektu.

Denníku N zostáva aj po týchto investíciách dostatočná finančná rezerva. Redakcia je zároveň natoľko stabilná, aby zvládla aj prípadné politické a právne útoky, ktoré jej v dnešnej dobe môžu hroziť.

Chystá sa spoločné predplatné Respektu a Denníka N?

Momentálnou prioritou je zabezpečiť samostatné fungovanie Respektu, teda nastaviť všetky procesy a vyladiť technické riešenia, ktoré redakcia na svoj chod potrebuje. Respekt bude využívať softvér pre vydavateľov REMP, ktorý vyvinul Denník N so svojimi partnermi.

Následne budeme riešiť aj ďalšie možnosti spolupráce medzi redakciami. Keď vznikne nejaký spoločný balík predplatného, budeme o ňom našich čitateľov informovať.

Bude Denník N vydávať preklady článkov z Respektu? Chystáte nejaké spoločné projekty?

Vidíme veľký priestor na spoluprácu slovenského Denníka N, českého Deníka N a Respektu. Detaily a ďalšie plány včas oznámime.

Uvažuje sa o spojení Respektu a českého Deníka N?

Nie, obe redakcie budú fungovať oddelene a nezávisle.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Hospodárenie Denníka N

Médiá

Nové na eNku

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie