Denník N

Graf dňa: Inflácia v eurozóne ďalej klesá popri tom, ako sa zhoršuje ekonomika

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Inflácia v eurozóne v októbri klesla podľa predbežných dát na 2,9 percenta.
 • Spolu s poklesom ekonomiky v treťom štvrťroku by to mohlo presvedčiť ECB, aby už úroky nezvyšovala. Zvýšila sa aj šanca, že sadzby začnú v budúcom roku klesať skôr.

Inflácia v eurozóne v októbri klesla na dvojročné minimum, za čo ekonomika zaplatila miernym medzikvartálnym prepadom. Pomalší rast cien spolu so slabosťou ekonomiky zvyšujú šance, že Európska centrálna banka definitívne skončí so zvyšovaním úrokových sadzieb, hovoria ekonómovia.

Graf dňa porovnáva medziročnú infláciu v eurozóne s refinančnou sadzbou Európskej centrálnej banky. Rozdiel medzi nimi, takzvaná reálna úroková sadzba, sa v októbri prehĺbil na 1,6 percenta, čo je najviac od júla 2009. Je to dôsledkom prekvapivo výrazného zvoľnenia inflácie, ktorej medziročná miera v októbri klesla na

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Graf dňa

  Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

  Inflácia

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie