Denník N

Mám hypotéku. Oplatí sa mi ju refinancovať? A čo ak sa mi príjem veľmi nezvýšil?

Kedy si budem môcť dovoliť vlastný byt? Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Kedy si budem môcť dovoliť vlastný byt? Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď Slovenská sporiteľňa zvýšila nedávno úroky nad 5 percent, niektorí ľudia s hypotékou môžu zvažovať, či ju nerefinancovať, teda skúsiť preniesť do inej banky a mať výhodnejší úrok. Rozdiely v úrokoch medzi jednotlivými bankami nie sú zanedbateľné, napríklad pri päťročnej fixácii je rozdiel aj jeden percentný bod a pri trojročnej ešte vyšší.

Odborníci na hypotéky vravia, že riešiť nový úrok sa dá už dvanásť mesiacov pred koncom fixácie aktuálneho úroku. Odporúčajú zaujímať sa o to aspoň dva mesiace pred koncom aktuálnej fixácie. Nie vždy sa to však oplatí. Upozorňujú aj na to, že v novej banke treba opäť dokladovať príjem, čo môže byť pre niektorých žiadateľov problém.

Hypotekárnych špecialistov sme sa opýtali:

1. Oplatí sa teraz refinancovať hypotéku, čiže preniesť ju do inej banky? O koľko nižší úrok môžem získať? S akým časovým predstihom pred koncom aktuálnej fixácie úroku to treba riešiť? Platí sa za to nejaký poplatok? Treba v novej banke preukázať príjmy?

2. Mám aj inú možnosť, ak sa mi zdá úroková sadzba, ktorú mi banka pri novej fixácii ponúkne, vysoká?

Odpovedali:

  • Slavomír Molnár, hypotekárny špecialista, Prosight Slovensko
  • Marián Búlik, finančný analytik, OVB Allfinanz Slovensko
  • Matej Dobiš, výkonný riaditeľ, Finančný kompas
  • Martin Vacho, hypotekárny špecialista, Moneyhoon

Tu sú ich odpovede:

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Slavomír Molnár je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Dnes na dennike.sk

Investovanie a úvery

Ekonomika

Teraz najčítanejšie