Denník N

Ak si šikovne skombinujete príjmy, znížite si sociálne odvody

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Sociálne odvody bude od júla budúceho roka platiť živnostník, ktorý mal tento rok príjem od 7 824 eur.
  • Odvody si môžete znížiť, ak skombinujete príjmy, pre ktoré platia odlišné daňové a odvodové pravidlá.
  • Odvody sa nemusia platiť napríklad z vyplatených odmien za použitie už vytvoreného diela.

Sociálne odvody nemusí do Sociálnej poisťovne platiť každá samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO). Rozhoduje o tom druh a výška príjmu. Ak sa vám nepozdáva vaše odvodové zaťaženie, môžete s tým do konca roka ešte niečo urobiť.

Rozhoduje hranica príjmu

Povinnosť platiť poistné do Sociálnej poisťovne má svoje pravidlá. Netýka sa začínajúceho živnostníka a SZČO v roku, keď začali podnikať. Ak začali podnikať v tomto roku, na budúci rok do marca (prípadne s odkladom priznania do konca júna) zaň podajú daňové priznanie. O platení odvodov rozhodne výška ich príjmov v tomto priznaní.

Ak napríklad živnostník začal podnikať vo februári 2023, prvýkrát sa mu povinnosť platenia odvodov posudzuje k 1. júlu 2024 podľa príjmov za rok 2023. Sociálne odvody na začiatku podnikania teda neplatí minimálne 17 mesiacov.

Ak ich nechce platiť ani od júla budúceho roku, mal by si v prvom rade ustrážiť výšku príjmu v tomto roku.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Dane a odvody

Pomoc ekonomike

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie