Denník N

Ekonomický newsfilter: Zvyšovanie úrokových sadzieb v najdôležitejšej ekonomike sveta sa zrejme skončilo

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

jednou z hlavných tém na finančných trhoch bol v októbri výpredaj dlhopisov, ktorý sa spustil, keď si investori naplno uvedomili, že úrokové sadzby v USA tak skoro neklesnú. Dnes je však nálada úplne opačná.

Piatkové štatistiky naznačili, že trh práce sa konečne začal ochladzovať. V investoroch to posilnilo presvedčenie, že americká centrálna banka už skončila so sprísňovaním menovej politiky. To by bola dobrá správa pre celý svet.

Prvý Ekonomický newsfilter týždňa má približne 1000 slov, prečítate ho za 4 minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Americký trh práce sa ochladzuje

V piatok na finančných trhoch panovala pozitívna až euforická nálada. Americké akcie zavŕšili najlepší týždeň v tomto roku a výrazne klesli výnosy štátnych dlhopisov USA, čo oslabilo dolár a prinieslo úľavu rozvíjajúcim sa trhom.

Spúšťačom boli čerstvé štatistiky, ktoré naznačili, že trh práce sa ochladzuje. To posilnilo presvedčenie, že americká centrálna banka známa ako Fed už so zvyšovaním úrokových sadzieb skončila. Pozitívne správy prišli len dva dni po tom, ako sa

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie