Denník N

Ročne vyrobí najviac 25 kusov. Ako hodinár opustil svetovú firmu a založil si vlastnú

Samuel Gillioz so svojimi ručne vyrobenými hodinkami. Foto – archív S. Gillioza
Samuel Gillioz so svojimi ručne vyrobenými hodinkami. Foto – archív S. Gillioza

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tridsiatnik Samuel Gillioz zo Švajčiarska pracoval štyri roky v jednej z najväčších hodinárskych firiem Vacheron Constantin. Špecializoval sa na výrobu jedného komponentu pri výrobe hodiniek, ktorých cena sa začínala na 800-tisíc švajčiarskych frankoch (vyše 830-tisíc eur).

Napriek tomu opustil dobré miesto, aby ďalšie dva roky tvoril v ponurej dielni bez okna, kým sa presťahoval do ženevskej hodinárskej štvrti Plan-les-Ouates.

Rozpráva, aké je ručne vyrábať hodinky a konkurovať najslávnejším svetovým firmám a čo sprevádza pokus spojiť sa s inými malými súkromníkmi.

V Plan-les-Ouates si prenajal presklený ateliér s výhľadom na ženevskú krajinu, v tesnom susedstve hodinárskych gigantov Patek Phillipe, Rolex, Vacheron Constantin, Frederique Constant, Piaget a mnohých ďalších.

Svoju značku Kauri Watches predstavil v roku 2019 a odvtedy predal 62 hodiniek, ktorých cena sa začína na 5000 frankoch (viac ako 5100 eur).

Do Vacheron Constantin ho vybrali hneď po skončení hodinárskej školy v Ženeve. Bol dôležitým článkom miniatúrneho tímu, ktorý sa podieľal aj na tvorbe Vacheron Constantin 57260 – po ôsmich rokoch práce sa zrodili najkomplikovanejšie hodinky na svete pýšiace sa 57 takzvanými komplikáciami.

Čím viac komplikácií strojček má, tým zložitejšie je ho navrhnúť, vyrobiť, ale aj opravovať, čo sa odrazí na cene hodiniek; komplikácie mechanických hodiniek znamenajú funkcie nad rámec klasického zobrazovania času, ide teda o funkcie ako dátum, chronograf, automatické naťahovanie, mesačné fázy a ďalšie.

Ako sa opúšťa také dobré miesto?

Pracoval som na oddelení, ktoré v rámci firmy fungovalo absolútne oddelene a samostatne. Prvé skúsenosti som získaval v tíme, ktorý bol úplne odtrhnutý od celej firmy, nikto za nami ani nesmel chodiť.

Štyri roky som

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Obchod

Rozhovory

Ekonomika, Svet

Teraz najčítanejšie